Док су се ових летњих дана многи туристи освежавали хладном водом Краљеве чесме на Златибору, овај симбол дуге златиборске туристичке традиције добио је статус споменика културе. То је одлучила Влада Србије на седници одржаној крајем јула. Тиме је потврђен посебан културно-историјски значај ове давнашње чесме, старе 126 година.
Некад су овај озидани извор звали и Краљева вода, по њој је цело златиборско насеље пре рата тако називано. А почеци сежу у 19. век, о чему сведочи спомен-плоча на чесми на којој пише „Краљ Александар I, 20. августа 1893.”. То је дан најважнијег догађаја оног времена када је на удаљени Златибор дошао млади краљ Александар Обреновић. Свечано су га дочекали и приредили му ручак код извора Кулашевац. Ту је он подржао намеру златиборских домаћина да овде, где дува лековита ружа ветрова, оснују ваздушну бању. Дао је и прилог да се на том извору озида чесма, коју је народ прозвао Краљевом водом.
Почеше потом да стижу на Златибор први туристи жељни одмора и опоравка у мирисима ливада и четинара. За смештај су користили колибе или скромне собе у тесним кућама тада сиромашних а гостопримљивих Златибораца. После пада Обреновића, за ову планину се заинтересовала и династија Карађорђевића. Године 1908. још једна крунисана глава боравила је на Златибору, краљ Петар Први Карађорђевић. Након његовог боравка никли су овде први већи смештајни објекти: Хотел „Краљева вода” и вила „Чигота”, те прва пекара.
Страдања Великог рата привремено су зауставила започети туристички замах Златибора, али се планина доласком мира и стварањем југословенске краљевине поново окреће туризму. Граде се нове виле и летњиковци, аутомобилски пут из правца Ужица, стижу гости на одмор у лепоте „где су се и краљеви опорављали”. Уз Краљеву воду ничу и друга златиборска излетишта: Палисад, Око, Рибница.
Али нова сурова ратна збивања поново прекидају развој. А првих послератних година гради се језеро у центру планине, касније већи хотели и одмаралишта, многе виле и викендице, скијалишта на Торнику и Обудојевици... Овај миленијум планини доноси модерне хотеле с четири и пет звездица, апартманска насеља и атрактивне садржаје, навалу инвеститора и велику градитељску активност, верност домаћег туристе и све веће интересовање странаца, посећеност рекорду у дугој туристичкој историји.
Име насеља Краљева вода остало је у предратном времену, да би га у Титовој Југославији преименовали у Партизанске воде. Овом месту у новије доба устаљено је име Златибор.
Чесма крај језера издржала је све те промене, жедног увек освежавала, а датум написан на њој обележава се као почетак организованог туризма на најпосећенијој планини Србије.
Извор: Политика/ Бранко Пејовић
Фото: С.Јовичић