“Лепота је у различитости, а чуда су могућа”!

У посету Дневном боравку “Зрачак” јуче су били представници Удружења самохраних родитеља и породица деце са инвалидитетом “Плава шкољка”, чије је седиште у Београду. Циљ ове посете био је подршка свој деци са посебним потребама, њихово укључивање у друштво и токове живота кроз бављење културом, спортом, образовањем. “Лепота је у различитости, а чуда су могућа”, кажу у овом удружењу.

О раду, ентузијазму и хуманости “Плаве шкољке”, чији су чланови из целе Србије, зна се све више. Захваљујући томе, неколико њихових чланова боравило је претходних дана у Музеју “Старо село” Сирогојно по позиву надлежних из Музеја, а у дивном окружењу вршили су припреме за један важан догађај. Реч је о 4. Светском такмичењу у плесу које ће се од 20. до 25. октобра одржати у Италији, а у које су укључена и деца са инвалидитетом.

Иначе, у такмичењу у модерном плесу, дисциплина хип-хоп, Марина Блажић из “Плаве шкољке” је вицешампионка за 2012. годину, а освојила је и 2. место у Бохому на Светском првенству. Успеси су се низали, а она је одлучила да се на такмичење пријави са својим другарицама: Аном која не види и Есмом која не чује, а са којима је већ наступала у Пољској и биле су 2. у Европи. За одлазак на такмичења до сада су им помагали наши људи у дијаспори, као и српске амбасаде у Пољској и Данској. Заузврат, каже председница Удружења Надица Блажић, ми им доносимо медаље , ширимо позитивну енергију, и дајемо нову наду родитељима и деци са инвалидитетом да могу да учине пуно тога.

“Јуче смо показали и нашим другарима из “Зрачка” како се може једноставно играти. Свакоме је потребна игра! У “Плавој шкољци” се трудимо да се играмо тако што најчешће кроз креативне радионице то спроводимо у дело и кроз спортске садржаје, а то је боћање. Показујемо како се може боћати и кад се не види или не чује или има неки други здравствени проблем; у игри смо сви једнаки! Ми такође одлазимо код деце и родитеља у места где живе, јер је јако тешко живети у малим местима. А ви, медији, нам можете пуно помоћи, јер ако смо медијски присутни онда ће нас чути и родитељи који су у неким малим засеоцима, који су затворени у свом проблему, који не знају где ће! А тако је пуно могућности које су неоствариве само зато што нисмо информисани” , наглашава ова брижна мајка.

Статистика каже да се у свакој популацији налази 10% становништва са инвалидитетом. Рехабилитација ових лица, њихово укључивање у друштво и помоћ при оспособљавању за осамостаљивање, само ће олакшати терет који најчешће носи породица, а свакако ће бити на корист читавој заједници. И деца из “Зрачка” су потврда томе.

Мирјана Ранковић Луковић, zlatiborpress.rs