Љубиша Вирић из Криве Реке од 2017. године бави се узгојем сјеничких оваца. Уз помоћ општине Чајетина која је за куповину једног броја грла извршила повраћај средстава у висини од 50%, Љубиша планира да стадо увећа бар до сто оваца.
„Од 1970. године сам нон-стоп за воланом“, започиње причу Љубиша Вирић из Криве Реке. „За 48 година никада нисам имао „кикс“ у саобраћају, нити сам дувао балон. Ни дан – данас ме не зауставља милиција. Кад седнем за волан никад нисам користио алкохол, ни данас га не користим. Имао сам камион који сам првенствено користио за набавку сточне хране и превоза стоке“.
У то време па до деведесетих Љубиша се бавио товом стоке: бикова, крава, оваца и свиња. Имао је преко хиљаду товних пилади. Од стоке која се припремала лети, зими се вршила прерада и сушење. У производњи је учествовала цела породица, супруга, синови и снахе. Поред тога бавили су се и производњом млека. Предавали су дневно 150 литара.
Међутим, сада је ситуација сасвим другачија. Због лоше рачунице у пословању, Љубиша се данас бави само овчарством. Помажу му синови Миломир и Милија са својим породицама.
„2017. године отишли смо у Сјеницу и купили 50 сјеничких уматичених оваца. То смо урадили уз помоћ општине Чајетина која нам је извршила повраћај од 50% средстава, што нам је увелико помогло у куповини грла“, објашњава Милија, млађи Љубишин син. „Одлучили смо се за ову расу јер сматрамо да је доста отпорнија и издржљивија за ово наше планинско поднебље. Даје добар квалитет меса, а и вуна је квалитетна, добија се четири килограма вуне по овци. Плодност оваца је изузетно добра. Јагње се два пута годишње и претежно ојагње по двоје јагњади“.
Вирићи имају и два уматичена овна која су набављена на сајму оваца, такође у Сјеници. Један ован је од прошле, а други од ове године. Од прошлогодишњег овна остављено је десеторо женских јагњади, а од овогодишњег јагњење је још у току. Преко целе године овце су на паши, јер Вирићи имају доста пашњака, што се и одражава на квалитет оваца и јагањаца. Планови за даље су да се стадо увећа бар до сто грла. Пошто у домаћинству живи тринаесторо чељади имаће ко и да ради, тако да ово сеоско домаћинство има будућност.
„Захваљујући општини Чајетина која је помогла развој инфраструктуре у овом селу, увелико нам је помогла опстанак оваквих домаћинстава као што је наше“, закључује Милија Вирић и стоји иза овога што је рекао.
https://www.youtube.com/watch?v=ALVmTrF8IBA&feature=youtu.be Аутор: Мирослав Весовић