Поодмакла је берба малина на ариљском, ивањичком, ужичком подручју, најзначајнијем малиногорју у нас где се бере готово половина српске малине. Сунчани дани, после кишног почетка, сада поправљају квалитет том извозном воћу. Радује ово малинаре, али им, што не крију, не годи садашња откупна цена од 150 динара по килограму у овом крају.
Савез удружења „Српска малина” окупља 11 малинарских организација из Ариља, Ивањице, Ужица, Пожеге и околних општина, а председник савеза Борко Павић вели да су се надали бољој цени малине у овој сезони.
"Не знамо откуд то, али је чудно да у другим деловима Србије малину плаћају знатно више него овде. У мачванским селима, ваљевском крају, па и око Лесковца на пример, цена иде од 200 до 230 динара. Не верујући испрва тим причама, решим да тамо одем и лично се уверим. Заиста, у мачванском селу Липолисту на ваги на којој се мере малине пише: откупна цена 230 динара, исплата одмах. Зашто је у Ариљу и околини, где је малина најквалитетнија, толико јефтинија не знам", објашњава за Политику Павић.
Рачуница малинара је да ће зарада од ове производње бити мизерна уколико цена и даље остане 150 динара.
"Стручњаци су нам прорачунали да пољопривредника у овој сезони, будући да је хемија поскупела, производња једног килограма малине без брања кошта готово 90 динара. А и берачи траже више него раније. Док су пре две године брали за 30 динара по килограму, сад то иде на 40 па и 50 динара. Нема тих сезонаца за брање довољно: ево мом комшији из Горјана код Ужица дошли су чак из Кикинде. И кад тако од 130 до 140 динара даје за трошкове, шта онда остаје малинару ако је 150 откупна цена? Да ли на тај начин неко жели да угаси или поремети производњу овог воћа од кога годишње Србија убере извозни приход од 250 милиона евра", пита се председник „Српске малине”.
Делегација овог савеза три пута је у последње време била у Министарству пољопривреде.
"Имали смо састанке и са министарком Снежаном Богосављевић Бошковић и са њеним сарадницима. Покушали да изнађемо решење у оваквој ситуацији: држава да приволи хладњачаре да са нама произвођачима седну за сто и договоримо се о већој цени малине. Чекамо одговор тог министарства, а у преговоре треба да се укључи и Министарство трговине преко кога иде продаја овог воћа у свету. Тражићемо решење и за нас и за откупљиваче. Сматрамо да малину, уз свест да је држава озбиљно погођена минулим поплавама, пољопривредницима у овој сезони треба платити најмање 220 динара. Кад толико може у Мачви и Лесковцу, зашто не би могло и у Ариљу. Сматрамо да је паметније овако, него да малинари поново излазе на путеве и постављају барикаде. Упутили смо предлог премијеру Вучићу и Министарству пољопривреде да, уколико добијемо жељену цену, по један динар од сваког предатог килограма малине дамо за поплављена подручја", напомиње Борко Павић.
Извор: politika.rs