У календару јавног здравља март је означен као месец борбе против рака, али се против ове пошасти морамо борити током целе године и то превенцијом. Циљ овогодишње кампање је смањење броја новооболелих и броја умрлих од малигних болести, што се може постићи само уколико се код грађана развије свест о значају редовних превентивних прегледа и личној одговорности за властито здравље.
Малигни тумори, после болести срца и крвних судова, представљају најчешћи узрок умирања како у свету тако и у нашој земљи. Мушкарци у нашој средини највише обољевају од рака плућа, рака дебелог црева и простате, а жене најчешће обољевају од рака дојке, рака дебелог црева и рака грлића материце.
“Сви ти карциноми не настају одједном. Постоји одређени период када се болест може открити, односно када пацијент нема тегобе. У том периоду када нема тегобе, а болест се лагано развија, здравствена служба одређеним методама може да открије да ли постоји карцином. Те методе се називају скрининзи. Пацијенти могу да се јаве свом изабраном лекару који ће препознати факторе ризика и евентуално га упутити на скрининг, уколико код њега препозна више фактора ризика”, објашњава докторка Гордана Бојовић, начелница Опште медицине Дома здравља Чајетина.
Превенција малигних болести има огроман јавноздравствени потенцијал и представља најефикаснији приступ контроли малигних болести. На више од 80% свих малигних болести могуће је утицати спречавањем или модификовањем фактора ризика, тј. спречавањем почетка болести. Савремени начин живота је донео многе облике ризичног понашања: пушење, неправилну исхрану, гојазност, физичку неактивност, злоупотребу алкохола, а одговоран је и за повећану изложеност све већем утицају стреса на здравље, као и штетних утицаја из околине као што су сунчево зрачење, штетне супстанце на радном месту и у окружењу. У Србији су донети национални програми за скрининг рака грлића материце, рака дојке и колоректалног рака, који би требало да у наредном периоду значајно смање оболевање и умирање од наведених локализација малигних тумора. Ови скрининзи спроводе се и у Дому здравља Чајетина.
“На Општој медицини Дома здравља можемо одрадити скрининг на рано откривање депресије, дијабетеса, кардиоваскуларних болести и карцинома дебелог црева. Код гинеколога могу се одрадити скрининзи за рано откривање карцинома дојке и карцинома грлића материце. Дом зравља Чајетина у наредном периоду ући ће у Национални програм превенције карцинома дебелог црева. Са тим у вези, ми смо са ФОП тестовима које имамо планирали акцију прегледа службеника Општинске управе и Електродистрибуције, који су старији од 50 година. По уласку у тај национални програм добићемо више ФОП тестова и онда ћемо радити масовније скрининге”, додаје Бојовићева.
Обавеза свих здравствених радника је да грађанима обезбеде довољно информација о здравим стиловима живота, ризицима за настанак обољења, да им помогну да усвоје одређени ниво знања, развију вештине о позитивном понашању и да им правилне и здраве навике буду у свакодневној пракси.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs