Мастер студије из области гејминга и у Србији

Иницијатива Дигитална Србија и Универзитет у Крагујевцу најављују конкурс за упис на Мастер 4.0 програм под називом Развој компјутерских игара. Ово су прве мастер студије из области гејминга у Србији настале кроз сарадњу државних универзитета и неких од најпознатијих домаћих гејминг студија, а пријављивање заинтересованих кандидата трајаће од 12. до 19. новембра.

Право на упис имају сви студенти који су стекли високо образовање на основним академским студијама у обиму од 240 ЕСПБ на сродним уметничким или студијским програмима из поља техничко-технолошких наука. Кандидати неће полагати пријемни испит, већ ће се ранг листа утврђивати на основу резултата претходно завршеног школовања.

Планирано је да се на програм упише највише 35 студената – 15 школарина обезбедиће Министарство просвете, пет Иницијатива Дигитална Србија (без обавезе праксе или запослења у компанијама, које окупља ова организација), пет Универзитет у Крагујевцу, док ће највише десет студената самостално финансирати школовање.

“Гејминг, као атрактивна и константно растућа грана привреде, изазов је за многе младе људе и захтева све већи прилив стручњака који дигиталне уметности виде као своју каријеру. Верујемо да ће Универзитет у Крагујевцу оправдати поверење полазника овог курса и да ћемо, у сарадњи са другим учесницима у реализацији овог наставног програма, отворити пут ка највишим образовним и научноистраживачким дометима из ове области“, рекао је ректор крагујевачког универзитета проф. др Ненад Филиповић.

Током три семестра програма, будући студенти ће бити у прилици да слушају предмете као што су:

- дигитална анимација - 3Д моделовање - принципи звука и музике у компјутерским играма - системи виртуелне реалности Поред Универзитета у Крагујевцу, на основу услова Јавног позива Министарства просвете које су раније ове године дефинисали представници Иницијативе Дигитална Србија, Асоцијације индустрије видео-игара Србије, Кабинета председнице Владе Србије и националне платформе Србија ствара, средства за реализацију добио је и београдски Универзитет уметности у сарадњи са Математичким факултетом. Упис студената на овај програм планиран је за почетак наредне школске године.

Акценат ће бити стављен и на пословне вештине потребне за успех на глобалном гејминг тржишту, а посебно на предузетништво, чију важност наглашава Небојша Ђурђевић, директор Иницијативе Дигитална Србија, организације која је покренула Мастер 4.0.

“Српски гејминг сектор је већ препознат као изузетно перспективан кад га је прошле године америчка организација Стартуп Геноме уврстила у један од два сектора домаћег стартап екосистема са највећим потенцијалом. Према неким проценама, у Србији већ постоји више од 100 студија и тимова који се баве прављењем игара. За даље јачање овог сектора важно је осигурати не само да постојеће компаније могу да запосле кадрове са релевантним знањима, већ и да изградимо људе који ће бити спремни да покрену нове компаније, пробију се на глобалном тржишту и наставе да стварају нове послове“, објаснио је Ђурђевић.

Програм је окупио предаваче са Факултета инжењерских наука, Филолошко-уметничког факултета, Института за информационе технологије и Природно-математичког факултета, али и предаваче из иностранства и представнике софтверских компанија међу којима су: 3 Латерал, Плаyриx РС и Убисофт, као и Стеинбеис институт, Комтраде Дигитал Сервисес и Проптер.

Програм подразумева и обавезну стручну праксу од најмање осам недеља у некој од укључених компанија.

Адриан Ђура, челни човек београдског студија једног од лидера у светској индустрији забаве, компаније Убисофт, прокоментарисао је: “Ми имамо процесе за запошљавање које кандидати треба да прођу и често имамо случај да нам дође неко ко има много знања из других области, али им фали и неко знање из гејминг индустрије. Овај мастер програм ће им много помоћи у смислу унапређења знања, али и да се истакну током процеса и лакше дођу до запослења“.

Више информација о програму Мастер 4.0 доступно је на сајту Иницијативе Дигитална Србија.

ИЗВОР: МОНДО / ИНИЦИЈАТИВА ДИГИТАЛНА СРБИЈА