Међународни дан матерњег језика 21. фебруара редовно обележавају земље чланице УНЕСКО-а како би промовисале језичну и културну разноликост, те мултилингвизам, а циљ је да се подигне свест о значају матерњег језика и вишејезичности.
Покрајински заштитник грађана подсећа да је право на употребу матерњег језика једно од основних људских права, а матерњи језик део културног идентитета народа, те тачка препознавања, различитости али и толеранције и разумевања.
Језик је најмоћније средство комуникације, служи међусобном споразумевању и дијалогу, напомињу у саопштењу за медије из канцеларије Заштитника.
Како кажу, овај дан је од посебног значаја, јер језик представља значајан елемент националног идентитета, који ваља неговати и брижно чувати.
"Језичка шароликост је једна од важних одлика Војводине, чега смо сведоци у породичном окружењу, међу пријатељима, на радном месту, на улици. Зато не само данас, већ сваког дана треба да пркосимо вавилонској језичкој збрци и не дозволимо да нас та разноликост удаљава, него да нас мотивише на зближавање и боље упознавање", наводи се у саопштењу.
Покрајински заштитник грађана се у свом свакодневном раду бори за поштовање људских и мањинских права и против дискриминације сваке врсте, па тако и против дискриминације људи на основу језичке припадности, кажу у његовој канцеларији, те додају да очување матерњег језика служи очувању властитог идентитета.
"Зато је важна и њена јавна и службена употреба, као и у области образовања и у јавном информисању, где је посебно битна доследна примена прописа који гарантују право на употребу и неговање матерњег језика", порука је покрајинског заштитника грађана.
Извор: Тањуг