Међународни дан шума обележен садњом четинара у дворишту ОШ "Димитрије Туцовић" (видео)

sadnja

Међународни дан шума установљен је давне 1971. године како би се указало на значај дрвећа и пошумљавања. У Србији се под шумама налази 29%  територије а на подручју Чајетинске општине 12.000 хектара. Најзаступљенија врста јесте буква и храст код листопадног дрвећа а од четинара бор, смрча и јела.

Акцијом ученика ОШ „Димитрије Туцовић“ из Чајетине и представника Парка природе Златибор, обележен је 21. март - Међународни дан шума. Циљ ове акције јесте да се симболичном садњом два четинара у дворишту школе укаже најмлађима на значај постојања шума који је везан за целокупан живи свет на Земљи.

"Данас смо овде донели хортикултурне саднице смрче како бисмо засадили два стабла јер је сваком живом бићу током живота потребно онолико кисеоника колико произведу два дрвета. Врло битно је да државним шумама управљају јавна предузећа која брину о шумама, од њиховог подизања, преко неге, заштите и свих других опште корисних функција које шуме дају а то су: заштитна улога, економска, еколошка и спортско рекреативна", рекао је Бошко Шопаловић, управник Парка природе Златибор.

Пре самог чина садње, деца су имала прилику да погледају презентацију о шумама нашег краја, њиховом богатству биљним и животињским светом и улози Парка природе Златибор. Такође, током предавања, малишани су могли видети и научити како се сади и негује шума а затим су све то применили у пракси засадивши пар младара смрче. 

"Ми смо планирали да реализујемо радионице везане за обележавање ових датума, тако што ће деца еколошке секције да раде радове на паноима. Једна група је заједно са децом Дневног боравка "Зрачак" радила креативну радионицу на којој је такође поменут овај важан датум заштите шума тако да као и увек покушавамо да кроз овакве начине скренемо пажњу деци како би знали колико је битно да чувају ресурсе", каже мр Зорица Милосављевић, професор биологије ОШ "Димитрије Туцовић" у Чајетини.

С обзиром да шуме утичу и на климатске промене и абсорпцију свих штетних гасова тежња је да се са садашњих 30% шумовитост Србије повећа на 45% у циљу достизања Европског нивоа. 
 

Данка Миловановић