Мера подршке локалној пољопривреди (видео)

марић

„Златиборски еко аграр“ успешно реализује програм мера подршке локалној пољопривреди. У овој години, су планирана 3 јавна позива. Оно што радује пољопривреднике јесте помоћ кроз коју, уз ово општинско предузеће, успевају да остваре добар принос на свом газдинству, уведу новине и осавремене се, као и да прошире сточни фонд, а производе под жигом квалитета „Добро са Златибора“ продају широм Србије и ван њених граница.

Програм мера подршке локалној пољопривреди које спроводи Привредно друштво, „Златиборски еко аграр“, конципиран је у 7 тачака и није се мењао ни ове године јер се показало да је сврсисходан и да свака позиција чини да инвестиције буду подржане у складу с потребама произвођача. Субвенције које даје општина Чајетина преко „Еко аграра“ су значајне.

"Јавни позив је завршен 10. јуна. У току је обрада података и контрола на терену. У току наредне недеље тај посао ће бити готов и ми се надамо да ћемо до половине месеца кренути са исплатом субвенција, а то је оно што људи и воле да чују", каже  Марко Марић, директор „Еко аграра“. "Желим да најавим још један Јавни позив који ће бити од 1. септембра до 15. октобра, тако да наши произвођачи који до сад нису аплицирали а инвестирали су у нешто, треба да знају да нису пропустили шансу и да ће на јесен бити још један јавни позив."

Прошле године основан је Агротехнички центар, односно машински парк који пољопривредницима омогућује професионалну и правовремену услугу у циљу култивисања земљишта и повећања приноса. Механизацијом која је набављена, а то је пет трактора уз сву пратећу механизацију,  одрађује се све оно што је потребно једном оваквом брдско-планинском подручју, а потребан је само један телефонски позив Еко аграру којим се заказује термин.

"Машине које тренутно раде и опслужују села у нашој општини тај посао одрађују на најбољи могући начин. Суштина целог процеса је у томе да се унапреди производња, да се подигне на виши ниво и да се дође до што квалитетније кабасте хране ,  која ће што мање да кошта."

Недавно је набављен и апарат за испитивање хемијског састава кабасте и зрнасте хране. Овај апарат је једини у Србији и доступан је свим корисницима са подручја општине Чајетина. 

"Набавили смо апарат који се зове Агри нир.То је врло модерна, мобилна справа. Не постоји на терену локација на којој не може бити присутан. Њим се ради анализа зрнасте и кабасте хране. Обука је интезивна, и у њу је укључено више људи. Са људима из Италије који су нам уређај продали врше се он- лајн састанци. Уређај треба да буде избаждарен на 11 параметара. Ми смо тих 11 узорака поставили као норму за овај наш крај", објаснио је Марко Марић.

Балансирањем оброка у исхрани може се утицати на повећање производње и смањење цене коштања млека и меса, што и јесте циљ.Тренутно се ради узорковање хране након којег следи поновно подешавање апарата од стране произвођача из Италије. До јесени ће се улагања у Агротехнички центар проширити, јер се у Кривој Реци прави хала од око 600 квадратних метара у коју   ће бити смештена механизација, а у склопу тог објекта налазиће се и управна зграда. У зимском периоду механизација ће бити ангажована на чишћењу снега, што је рађено и у предходној сезони, каже Марић. У току су и радови на проширењу капацитета млекаре „Наша Златка“ која ће у већем обиму почети да ради већ половином јула. Поред ове мини млекаре у плану је изградња и једне веће, капацитета 20.000 литара, за шта је у току припрема неопходне документације.

М.Ранковић Луковић