Прва од три планиране, мини хидроелектрана Бели камен почела је са радом крајем лета ове године. Изграђена је на ушћу реке Рибница у Црни Рзав, на територији месне зајенице Семегњево. Приводи 1,68 МW електричне енергије и већ се нашла у систему ЕПС-а. За наредну годину планирана је изградња још две мини хидроелектране - Комаљ и Пета, а када све три буду пуштене у рад, производња ће бити 3,2 MW. Овим је Златибор добио "зелену енергију", као једна од ретких општина у Србији.
Интезивна градња мини хидроелектране Бели камен кренула је 1. јула прошле, а завршена је у септембру ове године. Од октобра је производња струје регуларна, а још увек је пробни рад који траје годину дана. Електрана је прикључена на мрежу ЕПС-а и редовно предаје сву проузведену енергију. Иначе, према условима за градњу електрана, све оно што мале електране произведу, мора бити примљено у мрежу Електропривреде Србије.
"Сада је главни циљ што већа производња, да се искористи сав расположиви хидропотенцијал, а то је оно што је одобрено од стране институција да се користи. Постоји и биолошки минимум који је обавезан да се остави у реци, због биљног и животињског света. Све три електране су пројектоване уз уважавање свих закона и прописа које су прописале надлежне институције за заштиту животне средине. Срећна околност је та што су мини хидроелектране произвођачи електричне енергије на најприпорнији и најчистији начин, најмање штете околини и то је вид производње електричне енергије који би био најпожељнији", каже Радомир Милекић, директор предузећа "Златиборске електране".
Мини хидроелектране раде најстабилније, најмање урушавају електроенергетски систем, раде у врло стабилном режиму и позитивно утучу на рад електроенергетског система. Са друге стране, то су веома скупи и тешко изградиви објекти. До краја ове године биће завршена сва потребна документација како би МХЕ Бели камен почела да „живи свој живот“ и да има свој одрживи развој, односно да добије статус повлашћеног произвођача електричне енергије. У плану је изградња још две мини хидроелектране - Комаљ и Пета, које ће се налазити низводно, по два километра удаљене једна од друге.
"Почела је изградња приступних путева, грађевинске дозволе су добијене, али су радови ниског интензитета, управо онолико колико фирма Електроват може да поднесе трошкова, тј. колико из својих обртних средстава може да издвоји за те намене. Нема озбиљнијег посла док се не укључи нека финансијска институција, било банка или фонд", истиче Милекић.
Међутим, ово подручје Златибора је предложено за простор посебне намене. Да ли ће то бити парк природе или нека друга врста заштићеног простора, остаје да се види. Проблем који ће имати инвеститори је тај што сви фондови и институције које дају подстицајна и бесповратна средства за обновљиве изворе енергије, неће да финансирају пројекте који се налазе у таквим зонама и областима. Радомир Милекић се нада да ће општина Чајетина имати разумевања и да ће ревидирати свој став и наглашава да је до сада сарадња са општином била одлична, као и то да је чајетинска локална самоуправа по пословности далеко изнад других. Иначе, изградња МХЕ Бели камен коштала је 5,2 милиона еура. Велика средства уложена су у изградњу приступни путева, око 700.000 еура, јер је терен на коме је грађено, веома неприсупачан. Изградња друге две мини хидроелектране коштаће колико и прва.
Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs
https://www.youtube.com/watch?v=TqtNMmL7UAA&feature=youtu.be