Библиотека "Љубиша Р. Ђенић" је, у исто врема када и Народна библиотека Србије, обележила 120 година од рођења Милоша Црњанског. На овој вечери, која је замишљена као књижевно вече и изложба, о раду и делу Црњанског говорила је Олга Красић Марјановић, библиотекарски саветник у Библиотеци града Београда.
Вече је фокусирано, према документацији и одобрењу Задужбине Црњански, на песму "Ламент над Београдом" као песму коју је овај велики писац последњу написао. Стихове су читале ученице средње Угоститељско-туристичке школе, а о делу великог писца је, на посебан начин, говорила и Јагода Јеремић, професорка српског језика и завичајни писац. Изузетно буран живот Милоша Црњанског, који је био професор, писац и дипломата, живео у земљи и иностранству, доживљавао успоне и падове, преживљавао и проживљавао, и сам је романескан као и приче које је стварао.
Милош Црњански (Чонград, 26.октобар 1893 — Београд, 30.новембар 1977) је био српски књижевник и један од најзначајнијих стваралаца српске литературе XX века. Истакао се као песник, приповедач, романсијер и публициста. Бавио се и ликовном критиком. Написао је збирке поезије: Лирика Итаке (1918), Одабрани стихови (1954) и Ламент над Београдом (1965); приповетке "Приче о мушком", романе : Дневник о Чарнојевићу (1921), Сеобе (1929), Друга књига Сеоба (1962), Роман о Лондону (1972).
Мање су позната два предратна романа Милоша Црњанског (прештампавана и после рата) - "Кап шпанске крви" и "Сузни крокодил" (недовршен). У последње време су све видљивија настојања да се двотомно дело Црњанског "Код Хиперборејаца" (жанровски тешко одредиво) стави у равноправан положај са осталим његовим великим романима.