Министарство позвало фриленсере да заједно раде на новом закону

Удружење радника на интернету добило је позив из кабинета министарке за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, за учествовање у радној групи за израду новог закона који би препознао фриленсере – особе које раде путем интернета, саопштило је ово удружење, преноси Н1.

„Јуче смо одговорили на позив за учешће у радној групи и нагласили да чврсто стојимо у намери да учествујемо у изради закона који ће нам омогућити да постанемо једнаки са другим грађанима и у правима и у обавезама, али да је за нас примарно да Влада одустане од опорезивања радника на интернету за претходни период и да је то наш основни захтев“, наводи Удружење радника на интернету.

Такође су рекли да је њихово учешће у радној групи од суштинског значаја за израду новог Закона о раду који ће се односити и на раднике на интернету.

„Рекли смо и да ћемо прихватити позив Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, а активно се укључити у њен рад када радници на интернету у преговорима са Владом пронађу решење за претходни период, односно Влада одустане од опорезивања наших прихода за протеклих пет година“, указало је удружење.

Један од захтева које је ово удружење упутило Влади био је и да се законски положај фриленсера регулише на праведан начин који одговара њиховом облику рада и приходовања.

„Удружење радника на интернету још је 10. новембра прошле године предало своје захтеве Влади Србије и Министарству финансија, од којих је основни да се пореска контрола ових прихода не врши за период уназад, односно све док се не уреди законски статус ове категорије радника и не усвоји одговарајући порески модел за нас“, наводи се у саопштењу.

Подсећа се да су преговори са Владом отпочели 15. јануара и трајали три недеље.

„Преговори су окончани предлогом Владе који смо одбили јер је апсолутно неприхватљив и тера нас у дужничко ропство наредних десет година, а могуће и много дуже. Јасно и гласно смо им рекли и много пута поновили, да тај наводни дуг није настао нашом кривицом, већ грешкама Пореске управе“, указало је удружење.

Они су указали на значај решавања свог законског статуса.

„Ми остајемо у нашој земљи и важно је да се наш законски статус реши. Без закона ми немамо никакве гаранције ни заштиту. Због лоших закона се налазимо у ситуацији где нам прете отимањем свега што смо до сада зарадили. Удружење радника на интернету наставља са борбом и неће дозволити да нам лоши закони и пракса државних органа униште будућност“, наводи Удружење радника на интернету.

Извор: Бонитет.ком