У Бохињској Бистрици у Словенији је недавно одржан 6. Фестивал сира и вина и 62. Крављи бал. На овим манифестацијама је , по позиву домаћина, узело учешће и Пољопривредно газдинство Ирене Мишовић „Златне Рудине“ из општине Чајетина, које су представљали Мирјана и Драган Цикић.
https://www.youtube.com/watch?v=oYFtyZH5uRQ&feature=youtu.beШездесет други „Крављи бал“ најстарији је догађај у Бохињу, који је до педесетих година 20. века првенствено био одмор за мештане који су се, заједно са планинарима и угоститељима, радовали крају туристичке и пашне сезоне. На овој манифестацији која се одржава уз 6.фестивал сира и вина , узело је учешће Пољопривредно газдинство „Златне Рудине“ које воде Радивоје Мишовић и Мирјана и Драган Цикић.Они су излагали четири врсте свога сира : „Златне Рудине“ млади, средњи, стари сир, и зачински сир са: тартуфима, чили паприком и каријем, белим луком и босиљком. Овај сир има не само добар укус, већ и добру причу. Наиме, брат и сестра, Радивоје и Мирјана из породице Мишовић, он туризмолог а она англиста за енглески и француски језик, оставили су иза себе своје каријере да би, кренувши од нуле, почели да се породично баве производњом зрелог планинског сира. Пут се, некако, поплочао тако да су, без обзира на своје професије, успехе, изграђене друштвене везе, живот у урбаним срединама и одређену сигурност , брат и сестра оставили иза себе и окренули се нечем сасвим другачијем: производњи златастог, зрелог златиборског сира на својој дедовини. У августу прошле године смо се упознали са њиховим домаћинством и плановима.
"Фантастичан је осећај када можете да станете иза неког свог производа и да сваку реч коју о њему кажете – знате да је тако јер знате одакле је сировина, шта су јеле ваше животиње да би сте добили млеко таквог квалитета, а то је млеко које се добија искључиво од паше или сена, сиреви не трпе силажу јер од тога му и зависи укус који је сличан швајцарским сиревима, “ рекла је Мирјана Цикић. " Рецепт је искључиво резултат мог истраживања јер вам нико неће дати, разумљиво, рецепт. Али, технолози, љуи који разумеју процес ферментације и прављења сирева знају да се сир врло једноставно прави а да начин чувања, начин одржавања и врсте бактерија које има, карактерише какав ће бити; да ли ћесе сврставати у свеже, да ли ће бити термички обрађен, да ли ће бити качкаваљ, трапист, или ће бити тврди сир као што је овај који ми правимо".
А сир „Златне Рудине“ запазили су и словеначки пољопривредни произвођачи који су га пробалипрошле године на Балканском фестивалу сира у Београду, па отуда и позив за њихово учешће у Бохињу где су домаћини били изузетно пажљиви према српским излагачима .Цела манифестација је пружила богат програм са добрим ансамблом, фолклором и дувачким инструментима, као и добром домаћом храном и пићем .
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]