У ОШ „Димитрије Туцовић“, у оквиру обележавања екомотивационих дана, јуче је одржано предавање о климатским променама. Предавање је за ученике виших разреда уприличила Данка Спасенић, комунални инспектор општине Чајетина.
„4. новембар је Међународни дан климатских промена. С обзиром да сам се прошле године дружила са средњошколцима и основцима, држећи им обуку о климатским променама, тако ћу учинити и ове године“, каже Данка Спасенић. „Ја сам прошла обуку „Млади и климатске промене“ које је организовано од стране инжињера за заштиту животне средине Новог Сада, те сам компетентна да држим ова предавања. Ја ћу се пре свега базирати на то како се климатске промене одражавају код нас, у нашој општини, па ћу разговарати са ђацима да видим колико су њима познате чињенице о утицају климатских промена на средину у којој живимо и шта можемо променити у свом понашању да би се оне смањиле.“
Промене које су регистроване у клими настале су као резултат људских активности а не као последица реалних промена у атмосфери. Очувањем биолошке разноврсности, одрживим коришћењем природних ресурса, смањењем загађења и претеране потрошње енергије, можемо успорити неминовни ток климатксих промена и последица истих. Али, истина је да одговорност почиње од појединаца па надаље.
„Могу да приметим да су деца постала размажена, да воле да их родитељи возе аутомобилима од куће до школе и слично, а требало би, пре свега, више да пешачимо или се возимо бициклом, да би смо поштедели природу тих фосилних горива која су највећи узрок загађења. Требало би да знамо и да вршимо селекцију отпада како би се избегло загађивање земљишта и река“, каже Спасенићева.
Деца еко-школе су се већ показала као савесни актери како у школи тако и ван ње, предано се бавећи разврставањем отпада, штедњом електричне енергије, садњом биљака, акцијама чишћења своје околине и сл. Сваки корак начињен у смеру заштите средине у којој живимо, корак је напред.
Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs