Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је да је меру забране кретања током полицијског часа, који је трајао од суботе у 13 сати до јутрос у 5 сати, прекршило 600 до 700 људи.
Стефановић је за РТС рекао да су ти људи кажњени, односно да је полиција писала прекршајне и кривичне пријаве тужилаштвима и судовима. Он је навео да градови у којима се најмање поштовала ова мера су управо они који су били или су и сада највежа жаришта корона вируса.
„Београд, Нови Сад, Сремска Митровица и Kикинда су били најлошији. Надам се да ће људи ово схватити као упозорење које штити њих. Ових неколико дана су кључни да немамо велики број новозаражених и да штитимо животе“,
рекао је Стефановић. Министарство унутрашњих послова урадило је анализу кршења забране кретања по полицијским управама, а резултат је да у просеку 25 људи на 100.000 грађана крши меру, навео је директор полиције Владимир Ребић.
„Најбоље стање је у Пријепољу где на 100.000 становника шест људи крши забрану, затим Kрагујевац, Сомбор… Најнеповољније је у Новом Пазару где 51 грађанин на 100.000 крши забрану кретања“, наводи Ребић.
Он је рекао и да је у првих неколико дана било више кршења и више толеранције.
„У почетку се писала кривична пријава, а у међувремену је постао прекршај за који иде казна од 50-150 хиљада динара. Сви грађани иду у скраћени поступак“,
наводи директор полиције и додаје да је од увођења полицијског часа процесуирано 474 пензионера и 2.157 грађана млађих од 65 година због кршења мера ограничења кретања.
Ребић је подсетио да се ови случајеви процесуирају по убрзаном прекршајном поступку и да је процена полиције да четири до пет одсто свих учесника у саобраћају, било возилом или пешке, до сада није имало адекватну дозволу за кретање.
Директор полиције је навео и да ће нове мере, које забрањују окупљање више од две особе, осим ако неки од њих нису малолетниции, олакшати поступање полиције и да више неће бити „граничних случајева“ према којима ће бити попустљиви.
(Извори: Танјуг, Зум УЕ, Бета)