На "Чиготица програму" тренутно 48-оро деце (видео)

Центар за превенцију и лечење гојазности званично је почео да ради крајем јула 2008. године. Осмишљен је мултидисциплинарни програм који је познат као „Чиготица програм“. Ово је јединствени центар на Балкану. Уз подршку Министарства здравља, Фонда здравственог осигурања и Удружења педијатара Србије успешно се ради пуних 13 година. 

https://www.youtube.com/watch?v=l1wTtqyT-n0&ab_channel=TV%C4%8Cajetina

"Чиготица" програм за превенцију, лечење и рехабилитацију деце оболеле од гојазности за узраст од 12-18 година постоји већ скоро 14 година у оквиру СБ "Чигота" на Златибору. Тек од пре 15 година гојазност се сматра болешћу, раније је она била симптом или синдром.

"То значи да они у том узрасту у два наврата у трајању од 21 дан, могу да бораве у нашој установи практично бесплатно на програму за корекцију телесне тежине. Кроз програм за све ово време прошло је преко 10.000 деце и у принципу они за тај период изгубе од 8-10 килограма што је адекватно према њиховом животном добу", рекла је Прим.др Снежана Маринковић, интерниста ендокринолог.

С обзиром да у оквиру СБ "Чигота" већ 30 година постоји Чигота програм за особе старије од 18 година, програм "Чиготица" је коригована према "Чиготи" и комбинација је физичке активности и дијеталне хране. Пацијенти не добијају никакве суплементе већ пролазе обуку здравог начина живота и све време боравка у болници Чигора  под сталним су медицинским надзором.

"Тренуто борави 48-оро деце и ту је једна мајка пратилац са дететом које има Даунов синдром. Значи постоје и они који имају посебне потребе а гојазни су и они добијају пратиоца који са њима такође борави овде. Смештени су заједно, хране се заједно, ако је потребно иду на активности заједно ако ипак дете може само онда иде са групом".

Процену да ли је дете гојазно и да ли захтева лечење у установи овог типа, врши одабрани педијатар и лекарска комисија. Упут се службеним путем прослеђује СБ "Чигота" након чега се праве групе деце на 21 дан и започиње лечење.

"Деца се радо и враћају програму у случају да врате телесну тежину јер је заиста лепо осмишљено. Осим физичке активности и исхране имају и радионице, психолошку подршку - индивидуалну или групну. Нутрициониста је такође ту, стално је присутан на оброцима и имају и радионице на којима деца сама праве воћне салате, одређују колико је то калорија, шта се од хране са чим слаже, где греше итд. Увече имају анимације у трајању од сат времена тако да деца врло буду задовољна".

Из досадашњих података проценат успешности је најмање 50%, што значи да половина деце која су прошла кроз Чиготица програм задржи своју кориговану телесну тежину.

Данка Миловановић