Скуп за пољопривреднике Агро дан одржан је трећу годину заредом у организацији Еко Аграра у оквиру ког је потписан уговор о формирању развојног фонда са фондацијом "Ана и Владе Дивац", а представљене су и мере подршке пољопривредницима општине Чајетина за 2020 годину.
Окупљеним пољопривредницима у Дому културе у Чајетини предстаљвљен је фонд за подстицај развоја пољопривреде и прехрамбене поизводње и потписан је уговор о сарадњи са фондацијом Ана и Владе Дивац са Златиборским Еко Аграром. Иако је фондација током 13 година сарађивала са преко две хиљаде пољопривредних произвођача у Србији, овај програм развојне помоћи кроз повратна средства без компликованих процедура је иновативан, а реализује се у сарадњи са пројектом „За конкурентну пољопривреду“ УСАИД-а.
„Радимо са преко 50 општина и подржали смо преко две хиљаде газдинстава, међудим ово нам је први пут да сарађујемо са врло напредном и развијеном општином и велико нам је задовољство што започињемо трогодишњу сарадњу. Формира се фонд од 3,3 милиона динара у који улаже и фондација „Ана и Владе Дивац“ и општина Чајетина и имаће подстицајна средства у износу до 200 хиљада динара и подстицајна средства до милион динара који је више упућен за удружења и прерађиваче. Постојаће јавни транспарентни конкурс са одређеним кретеријумима. Идеја је да људи у наредне три године враћају средства, а субванција од стране општине је 30%. Надамо се да ћемо за три године имати самоодржви фонд који ће пољопривредници наредне године моћи да користе, а ми само да га повећавамо,“
каже Ана Кошел, директорка фонације „Ана и Владе Дивац“. Представљен је програм подршке за спровођење пољопривреде за општину Чајетина у 2020. години, у складу са стратегијом руралног развоја, а нема великих измена у субвенцијама. Разлика је што ће се ове годие захтеви подносити у одвојеним конкурсима, а од данас до 10. јула је на снази конкурс за остављене јунице, субвенционисање сточне хране и инвестиције у физичка средства.
„Након тога нас очекује конкурс за прераду на пољопривредним газдинствима што је новина и што ће по овој мери подстицај изсносити чак и до 70%. Оно што сваке године понављамо је устаљено бављење пољопривредном производњом, да се то унапреди и ако је могуће да се преради у финални производ,“
рекао је Владимир Бојовић, директор Златиборског Еко Аграра. Пољопривреднике је поздравио председник општине Чајетина Милан Стаматовић рекавши да су туризам и пољопривреда комплементарне привредне гране које воде развој овог краја и поновио планове о изградњи агро – индустријског центра.
„Поред средстава која ми издвајамо, едукације и програма кроз наше предузеће Еко Аграр, нама је изузетно значајна сарадња и са институцијама које могу и финансијски и стручно да нам помогну, или те неке идеје и искуства која су позитивна и реализована у земљама са високим степеном развоја пољопривреде. Сигурно да могу више да значе пољопривредницима, и нама да допринесу у едукативном смислу, чак и мање него финансијском. Ми се трудимо да направимо ту сарадњу са што више владиних и невладиних организација или оваквих удружења као што је фондација „Ана и Владе Дивац“. Ми смо захвални што су одабрали општину Чајетина као пилот пројекат и надам се да ће овде највећи допринос имати наши пољопривредници,“
речи су председника општине Чајетина. У наредним данима биће представљен конкурс и механизми коришћења средстава из новог фонда за који се планира да после три године буде самоодржив. Идеја Екоаграра је да у будућим годинама стимулација буде усмерена ка преради и пласирању финалних производа на тржишту туристичког места Златибор. Агроекономиста и кандидат за народног посланика професор Миладин Шеварлић у обраћању чајетинским произвођачима нагласио је значај села и бављења пољопривредом за свако друштво и изнео своје виђење о стању и будућности аграра у Србији.
https://www.youtube.com/watch?v=wVOvNLJspG4&feature=youtu.be