У "Хотелу Палисад" на Златибору одржава се 55. саветовање пољопривредника и агронома Србије.
Одржива биљна производња, развој елитних сорти и хибрида, као и конкурентност фармера, централне су теме овог дводневног скупа, који организује "Институт за ратарство у повртарство" из Новог Сада. Према речима помоћника министра пољопривреде, у узгоју свиња и откупној цени меса управо долази до изражаја чињеница да домаћи фармери, и поред несумњиво квалитетнијег меса, још увек не могу да буду конкурентни са фармерима из земаља Европске уније, с обзиром да је код њих производња неупоредиво јефтинија. При томе, сама држава нема право да се на било који начин меша на тржиште. Такође, истакао је још један проблем са којим се суочава домаћа производња.
-У великом смо проблему када је у питању недостатак радне снаге. Ту долазе до изражаја модерне технологије као замена за радну снагу, нажалост, ало тако је. Морамо ићи у корак са временом, верујем да тај спој науке и знања увек даје добар резултат - каже помоћник у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, Александар Богићевић.
Богићевић додаје да би помоћ пољопривредницима у виду плаћања по приносу и квалитету пшенице била тешко остварива, с обзиром да су пољопривреде Војводине и остатка Србије потпуно различите, тако да приноси јужно од Саве и Дунава не могу бити ни приближни онима на северу. Из Института кажу да има довољних количина квалитетног семена за пролећну сетву, а велики део је већ пласиран, уз посебно високо интересовање за кукуруз, соју и сунцокрет.
-Тешко је рећи каква ће сетва бити, не знамо какви ће временски услови бити на пролеће. Пољопривреда нема тај луксуз да себи допусти да нас епидемија КОВИД-а погоди на било који начин. Хране мора бити довољно. Без науке смо веома слаби. То је главна порука са овог скупа, морамо ићи напред без обзира на корона вирус - каже в.д. директора Института, проф. др Јегор Миладиновић.
Додаје се да се размишља о могућим субвенцијама државе за куповину семена, али да било каква могућност добијања бесплатних количина уз претходно купљено семе тешко може бити остварена. Разлог томе је, како кажу, лоша претходна семенска година и рачуна се да ће бити мањка семена на тржишту.
https://www.youtube.com/watch?v=rkUwpbGWc2o И. Јанковић