Семинару су присуствовали саветодавци из 34 центра у РС, чији су стручњаци својим предавањима обухватили све важне теме које се тичу савремених технологија везаних за развој пољопривредне производње, истичући да је у развоју наше пољопривреде едукација веома важна, јер једино применом нових технологија пољопривредници у Србији биће конкурентни на европском и светском тржишту. Српски пољопривредници морају да схвате да није битан само принос, већ и рентабилност производње.
Поред многобројних тема везаних за воћарство, ратарство, заштиту биља, обрађенене су теме које се тичу ФАДН-а, пројекта који се тренутно спроводи у Србији, а односи се на прикупљање збирних података о књиговодственом функционисању једног газдинства, а сви подаци су под шифром, тако да нема могућности евентуалне злоупотребе.
Циљ Пројекта је да се види глобално стање у нашој пољопривреди, кроз прикупљене књиговодствене податке, при чему се процењује целокупна имовина по тржишним вредностима, укључујући и објекте, опрему, механизацију, земљиште, као и целокупно кретање одређене врсте производње, од улаза, преко саме производње до завршног дела где се сумирају резултати, објаснила је др Снежана Јанковић, директор Института за примену науке у пољопривреди.
Државни секретар Министартва пољопривреде шумарства и водопривреде, Жељко Радошевић рекао је да се из године у годину бележи битан напредак у раду саветодавних служби, што довољно говори да овакви семинари, као и читав програм који саветодавци спроводе током целе године, утичу генерално на развој пољопривредне производње у Србији. Радошевић је уједно похвалио и организаторе, посебно избором Златибора, као места на коме се овај семинар одржава већ пети пут, одакле, како каже, сви учесници носе само лепе утиске.
Овај семинар својим присуством подржали су министар пољопривреде шумарства и водопривреде, проф. др Драган Гламочић, као и амбасадор САД Мајкл Кирби. Семинару су поред представника Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, присуствовали и представници Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Министарства пољопривреде САД-а и Европске Уније.
Предавачи на овогодишњем семинару били су експерти са факултета и института из Републике Србије, као и екперти са различитих универзитета из САД-а.