Обавеза употребе зимских пнеуматика од 1. новембра до 1. априла значи више посла за вулканизере ових дана, а лепо и сунчано време тренутно иде на руку и возачима који купују нове гуме.
Временски услови на Златибору током зимских месеци захтевају употребу зимских гума, како због избегавања казни, још и више због безбедности. Пнеуматици за зиму су прилагођени по саставу материјала и шарама које не смеју бити плиће од четири милиметра. У потрази за што јефтинијим опцијама, мештани из Чајтине гуме купују и у околним градовима, али и у Републици Српској, као и путем Интернета, али се осим цене пажња мора обратити и на својства гуме, као и на датум производње.
Вулканизерске радње Пајо на Златибору и Сушица нуде могућност куповине нових гума брендова Сава, Тигар, Кели, Кама, а цене се крећу од око три хиљаде динара до око седам хиљада динара са уградњом за најзаступљеније ширине фелни, док је у вулканизерској радњи Мили за путничка возила цена монтаже и балансирања гуме по 250 динара. Летње гуме на температурама нижим од седам степени губе својства и лако проклизавају, па је осим казни које се крећу од шест до 20 хиљада динара ако има снега, фактор безбедне вожње најважнији.
https://www.youtube.com/watch?v=HHjFnlfUBuk&feature=youtu.be
Зимска зими боља од летње гуме
* Сачињена је од специјалне масе „силике”, која се не стврдњава на ниским температурама и боље приања на пут
* Зимске гуме су стабилније у кривинама у зимским условима
* Због дубље шаре боље приања и има краћи зауставни пут при кочењу на влажном коловозу препуном истопљеног снега и леда
* Конструисана је да одводи воду изван габарита возила
* Смањује ризик од проклизавања
Кад је половна гума „зрела” за промену
Иако радни век половне гуме није прописан, све оне старије од пет-шест година губе својства. Иако можда делују исправно, ево шта су све „кварови” на половној гуми:
– Стварањем „балона” на гуми препознаје се оштећење „каркасе” или „платна”, јер је остарила и пропустила влагу. Слично је и ако на боковима постоје дубља оштећења. Сам „балон” се јавља услед пропуштања влаге, али и од јачих удара у ивичњаке или рупе на путу.
– Испуцала површина говори да је гума остарила, слабије приања и пропушта влагу у унутрашњост.
– Део гуме који належе на подлогу – шара неуједначено је потрошен. То се дешава због лоших амортизера или центрирања точкова, чиме се смањује век, изазивају вибрације и бука.
Казне
100.000–800.000 динара – ако немате зимске гуме (за правна лица)
6.000–20.000 динара – ако немате зимске гуме (за физичка лица)
5.000 динара – ако немате ланце за снег прописане саобраћајним знаком, а временски услови то захтевају (вејавица). Тада вас поред казне очекује и искључивање из саобраћаја.
3.000 динара – ако имате зимске гуме, а немате ланце у пртљажнику (у вожњи ван града)