На Златибору о руралном развоју југоисточне Европе (видео)

Међународни форум о политикама руралног развоја Југоисточне Европе отворен је на Златибору у хотелу Олимп. Тема трећег оваквог форума који финансира Европска унија кроз пројекат Алтер је размена међинародних искустава о унапређењу положаја младих у руралним заједницама.

О учешћу младих у развоју руралних предела у наредна три дана искуства ће размењивати представници разних организација из 10 земаља југоисточне Европе. Овај форум се реализује у оквиру пројекта Алтер, за који је у Србији задужена Мрежа за рурални развој, у сарадњи са локалним предузећем Екоаграр, које је на територији општине Чајетина задужено за спровођење мера руралног развоја.

На панел дискусији која је отворила форум у хотелу Олимп учествовале су међународне невладине организације као што је Регионална канцеларија за сарадњу младих РАЈКО (RYKO), а о пољопривреди као важном фактору руралног развоја говорила су искуства организације СВГ (SWG) која окупља представнике министарстава пољопривреде југоисточне Европе.

„У пољопривреди су многе ствари засноване на више фактора као што су време, осигурање, вода, па тако може постојати једна од мера јавних политика које људима пружају сигурност. Зашто се људи селе у урбана подручја? Зато што траже бољи живот, сигурност, боље услуге које обично нису доступне у руралним подручјима. Узгој по уговору је један мера које доприносе да људи остану тамо одакле су“,

каже Бобан Илић, генерални секретат организације СВГ (SWG). Идеја је да се закључци и препоруке са овог форума проследе доносиоцима одлука на националном, али и европском нивоу. Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде учествоваће на једном од панелу представљањем својих активности на плану руралног развоја.

Иако постоје одређене мане и у самој Европској унији по питању омладине у руралним срединама, различита искуства би требало да допринесу новим идејама што је циљ Европске мреже за рурални развој која планира и формирање Европског руралног парламента.

„Веома важна порука је да рурална омладина није проблем, већ прилика да се о овој теми размишља кроз могућа решења како да их више привучемо у рурална подручја. Можда треба испитати теме као што су основни сервиси, послови и радна места или културне активности у руралним регијама да људи у њима остану, врате се или у њих дођу,“

каже Словакиња Вероника Корчакова из Европске мреже за рурални развој при Европској комисији у Бриселу. Током тродневног трајања форума, поред размене искустава, учесници ће посетити сеоска домаћинста у Рожанству, Трипкови, Мачкату како би се упознали са примерима успешног пословања у руралним подручјима у општини Чајетина.

https://www.youtube.com/watch?v=lrqJRRg0mNs&feature=youtu.be