У организацији Савеза удружења здравствених радника Србије, а под покровитељством Министарства здравља РС, на Златибору је од 22. до 26. октобра, у хотелу „Палисад“ одржан Конгрес здравсвених радника Србије, чији је мото: „Хармонија различитости, изабери и дођи“. Конгрес је окупио око 700 учесника из наше али и из суседних земаља. Оно што је украсило овај стручни скуп је велика заинтересованост младих људи, који су, на радост организатора, пристигли у великом броју и напунили конгресне сале. Обрађен је велики број тема из области здравства, а посебан акценат стављен је на тему која је круцијална за све профиле а то је: Можемо ли бити толерантнији?“
Другог дана конгреса обележен је Светски дан борбе против рака дојке. Свим учесницима подељени су флајери које ће након повратка са овог скупа поделити својим колегама и суграђанима и на тај начин им указати на велику опасност од карцинома дојке, најчешћег малигног тумора код жена.
Једна од пленарних тематика односила се на поремећај исхране код младих. На ову тему говорила је магистар медицинских наука, Радмила Нешић. Она истиче да се млади у данашње време све чешће поистовећују са „no self image“, који диктира модна индустрија и естрада. Због тежње за поистовећивањем са појединим личностима долази до поремећаја исхране који погађа 3% адолесцената и младих. Најчешће се јавља код младих девојака, али у новије време се препознаје и код младића. Два најчешћа поремећаја исхране су анорексија и булимија.
Нешићеву смо питали шта мисли о покрету „Про – ана“, који подржава анорексију и тврди да је то ствар слободног избора, а чија главна карактеристика је одбијање хране.
„Ја се апсолутно залажем за добровољност и демократичност свачијег права, али морамо да подигнемо свест људи да та добровољност иде до угрожавања живота. То онда није добровољност, већ озбиљан поремећај“, каже Нешићева. Она додаје да млади треба да се држе једне нормалне, природне исхране, да гледајући се у огледало прихвате сами себе, и да буду то што јесу.