Најбољи научни рад осмог конгреса лекара опште медицине, који је недавно одржан на Златибору је рад „Ефекат уведеног скрининга за анеуризматску болест трбушне аорте“, који су припремиле др Гордана Бојовић и др Мирјана Ђуровић - специјалисте опште медицине Дома здравља Чајетина. Овај рад биће објављен у зборнику радова са осмог конгеса опште медицине, а истраживачки тим из Чајетине са проучавањем ове болести наставиће и у наредном периоду.
Вишегодишњи рад са пацијентима, учесталост анеуризматске болести која се у већини случајева завршава смртним исходом били су само неки од разлога због којих је тим лекара чајетинског Дома здравља, на челу са др Горданом Бојовић, одлучио да се посвети детаљнијем проучавању ове теме. Конгрес лекара опште медицине био је идеална прилика за презентовање резултата њиховог досадашњег истраживања.
Др Бојовић истиче да је захваљујући овом научном раду до сада откривено седам анеуризми. То је, како додаје седам спашених живота, што представаља велики успех , али и подстрек за утврђивање нових фактора ризика који утичу на настанак овог обољења.
"Фактори ризика за настајање анеуризме пре свега су године живота (преко 65 година), генетика (постојање анеуризме у породици) и пол. Мушки пол је осам пута у већем ризику да добије анеуризму. Остали фактори ризика су: хиперхолестеролемија, хипертензија, гојазност, дијабетес. Два нова фактора ризика која смо ми увели у скрининг, а која су јако значајна су: фамилијарна полицистична болест бубрега и изненадна смрт ког блиских рођака", истиче докторка Бојовић , начелница Службе опште медицине Дома здравља Чајетина.
Одлуку о победнику донео је Научни одбор српског лекарског друштва - Секција опште медицине. Лекари чајетинског Дома здравља, и ако презадовољни овим постигнућем, не посустају у свом раду већ са пуно ентузијазма настављају са овим истраживањем. Следећи корак им је, како кажу, дорада и објављивање рада у научној литератури али и учешће на неком од међународних конгреса. У међувремену ће се максимално трудити да анимирају своје суграђане да одвоје време, одраде скриниг преглед и открију да ли су у ризуку за настанак анеуризматске болести.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs