У чајетинској библиотеци одржана информативна сесија поводом расписивања 3. позива за достављање предлога пројеката у оквиру програма прекограничне сарадње Србија – Црна Гора. Позив је расписан 19. јуна, а рок за достављање резимеа пројеката је 18. август текуће године. Трећи позив је финансијски подржан од стране ЕУ у укупном износу од 2 160 000 евра која чине средства опредељена за овај програм за 2012. и 2013. годину.
Област подршке уоквиру трећег позива дефинисана је у две мере:
-повећање продуктивности и конкурентности привредних, руралних, културних и природних ресурса и
-прекограничне иницијативе за размену људи и идеја са циљем поспешивања професионалне сарадње и сарадње грађанског друштва две државе.
Минимални и максимални износи бесповратних средстава по уговору крећу се у распону од 60.000 евра до 250.000 евра за обе мере. Максималан износ бесповратних средстава износи 85% од укупне вредности пројекта, док су корисници дужни да обезбеде минимум 15% средстава као сопствено кофинансирање.
„За ову годину планирали смо да покушамо са пројектом из области пољопривреде“, рекла је Бојана Божанић, помоћник председника општине Чајетина. „Идеја је да се општина Чајетина и предузеће „Златиборски еко–аграр“ фокусирају на унапређење млекарства и помоћ произвођачима млека који више немају могућност да предају млеко“. Божанићева додаје да би се то учинило кроз набавку нове опреме у лабораторији у Кривој Реци (која је такође резултат пројекта прекограничне сарадње), као и путем едукативних сесија и радионица. Ова идеја се разрађује са потенцијалним партнерима из Црне Горе. Комунално јавно предузеће ,,Златибор'' тражи партнерску општину за наставак пројекта примарне селекције отпада, а општина је добила позив да ради и на предлогу пројекта за социјалну инклузију особа са инвалидитетом.”
У Првом јавном позиву програма прекограничне сарадње Србија-Црна Гора, спроведен је пројекат „Златиборско-Комски пашњаци“ у ком су учествовале општине Чајетина и Андријевица.
За 18 месеци трајања пројекта, у општини Чајетина изграђена је микробилошка лабораторија за контролу квалитета млека, у селу Крива Река. Општина Андријевица добила је музилице и лактофризе, а у обе општине су одржане обуке за сточаре, како би се унапредио процес производње и прераде млека.
У Другом јавно мпозиву програма, имплементиран је пројекат „Кроз културу и туризам до боље сарадње“, у коме су учествовале ТО Златибор и Плужине, и Епархија будимљанско-никшићка. Овимпројектом, који је трајао две године, обновљена је црква брвнара у селуЈабланица, која је подигнута 1838. године и налази се на листи културних добараод великог значаја.
О трећем позивуНаталија Матуновић-Милошевић из Канцеларије за европске интеграције каже:
„Исто као и у претходна два позива, програм Србија – ЦрнаГора у прошлој финансијској перспективи 2007-2013, подржава различите мере. Тује заиста могуће финансирати све, од културе до инфраструктуре. Ми се садатрудимо да опипамо пулс људи који живе у програмском подручју и да видимо штаје оно шта њима највише треба, јер то је, заправо, сврха и суштина програмапрекограничне сарадње: сарадња људи и побољшањеуслова живота. Програм Србија – Црна Гора је веома специфичан по томе што дајеизванредне резултате, јер то су пројекти најбоље праксе“.
За ова средства могу конкурисати сва непрофитна правналица регистрована на територији Републике Србије или Црне Горе путем јавногпозива за достављање предлога пројеката. Сва детаљна упуства у вези са трећимпозивом могу се наћи на интернет страници www.cbcsrb-mne.org
Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs