Недеља здравља уста и зуба

Недеља здравља уста и зуба се традиционално обележава у трећој недељи маја месеца, од 1991. године. Овогодишња кампања се обележава од 13. до 19. маја под слоганом „Орално здравље чувамо од најранијег узраста.” Као и претходних година, у оквиру кампање, Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, мрежа института/завода за јавно здравље у Републици Србији, Стоматолошки факултет Универзитета у Београду, расписују конкурс за избор најбољег литерарног састава и ликовног рада у оквиру кампање 29. Недеље здравља уста и зуба 2019. године, на тему: „Орално здравље чувамо од најранијег узраста.” Конкурс је намењен деци у вртићима и ученицима основних школа.

У организацији и спровођењу поменуте кампање учествују Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, са мрежом института/завода за јавно здравље и Стоматолошки факултет Универзитета у Београду. Носиоци и координатори активности током Недеље здравља уста и зуба на нивоу округа су окружни институти и заводи за јавно здравље, а за територију сваке општине службе стоматолошке заштите домова здравља, уз активно учешће приватне стоматолошке праксе, локалне заједнице, приватног сектора и удружења грађана. Циљ обележавања Недеље здравља уста и зуба је информисање, стицање знања, формирање исправних ставова и понашања појединца у вези са очувањем и унапређењем здравља уста и зуба популације, а посебно деце и младих. Обољења уста и зуба, каријес (зубни квар) и пародонтопатије (обољење потпорног апарата зуба), имају велики здравствени, социјални и економски значај, те представљају јавноздравствени проблем у многим земљама света. Орално здравље има велики утицај на опште здравље, самопоуздање, проблеме у друштвеним односима, а утиче и на кључне функције као што су говор и спавање и не представља само здравље зуба већ и усне дупље укључујући и здрав језик, меко и тврдо непце, десни, усне.

Опште препоруке за очување оралног здравља су: - Одржавање адекватне хигијене што подразумева редовно прање зуба ујутру и увече као и после сваког оброка и коришћење конца за зубе; - Посете стоматологу ради редовне контроле, уклањање зубног каменца од стране стоматолога; - Смањење уноса шећера и избалансирана исхрана; - Престанак пушења; - Престанак или смањење конзумирања алкохола; - Коришћење заштитне опреме за спортске активности (кацига, штитник за зубе...) и придржавање прописаних мера безбедности у саобраћају; - Безбедно физичко окружење.