Недеље солидарности одржана у "Олимпу" на Златибору (видео)

савез за церебралну парализу

Овогодишња Централна манифестација у оквиру Недеље солидарности одржана је на Златибору – 17. и 18. октобра. Домаћин је био Савез за церебралну и дечију парализу Србије, у партнерству са Удружењем инвалида церебралне и дечије парализе Ужице из Ужица, уз подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања - Сектора за заштиту ОСИ.

Савез за церебралну и дечију парализу обележио је 28. манифестацију у оквиру Недеље солидарности са особама са церебралном и дечјом парализом . Централна манифестација је одржана у у хотелу " Олимп " на Златибору 17.октобра где је организована трибина на тему доступности културних садржаја за особе са инвалидитетом. Циљ Савеза је, како је наглашено, да подстакне своје организације да oлaкшaју , oмoгуће и унaпрeде укључивaњe свojих члaнoвa у свaкoднeвнe тoкoвe живoтa кao рaвнoпрaвних члaнoвa друштвa, oснaживaње пojeдинaцa али и њихoвих пoрoдицa.

"Ми смо прошле године обележили 50 година од оснивања. За тих 50 година створили смо мрежу Организације широм Србије, од Суботице до Врања. Окупили смо око 6000 особа са церебралном дечијом парализом. Кад узмете да су том проблематиком повезане и породице, значи да је реч о неких 20000 људи који су, на неки начин, у контакту са овим савезом“, каже Љубинка Боризовски пословна секретарка Савеза за церебралну и дечју парализу Србије

Све оганизације су веома успешне у решавању проблема особа са церебралном и дечијом парализом, рекла је овом приликом Љубинка Боризовски, где делују посебно на оне проблеме са којима се суочавају у свом граду.

„Сви заједно треба да радимо на томе да првенствено будемо хуманитарно друштво, да будемо осећајно друштво, да будемо друштво које ће разумети потребе људи који неке ствари не могу сами да обаве, али уз потпуну подршку, како ресорног министарства, локалне заједнице, својих организација и Савеза могу и те како да покажу своје таленте“. 

Једно од основних људских права јесте право на самосталан  живот, што подразумева једнаке шансе за све на свим животним пољима . На овај начин се омогућава и друштвени, и економски напредак.

„Посебно смо поносни на чињеницу да смо прошле године добили награду за приступачност Града Ужица када је у питању јавни превоз и морам да искористим ову прилику да кажем да је то добрим делом захваљујући удружењима особа са инвалидитетом и сарадњи коју има Град Ужице са њима. Оног тренутка кад се дошло на идеју приватног јавног партнерства ми смо позвали сва удружења да дају неке своје предлоге, шта би то било неопходно како би превоз био приступачан њима“, каже Слобода Грбић члан Градског већа Ужица.

Представници Министарства за рад, борачка и социјална питања били су овом приликом изузетно задовољни местом у којем се манифестација одржава, наглашавајући да је хотел „Олимп“ један од ретких који је у многим сегментима прилагођен особама са инвалидитетом.

„То је јако ретко у Србији, с обзиром да Србија има 33 савеза; обилазимо све те њихове радионице и догађаје. Оно где смо могли највеће догађаје да радимо, а тиче се 80 корисника особа са инвалидитетом, јесте „Бреза“ у Врњачкој Бањи и ево сада видимо овде. Надам се да ће сви хотели сада који се раде нови, јер стара Југославија је била таква каква јесте, да руши те баријере; и да ће то важити и за музеје, и за скупштине и  општине, а стварно се ради на томе“, рекла је  Јулијана Станисављевић Министарство за рад, борачка и социјална питања

Обележавајући  Недељу солидарности, на  дводневном скупу у хотелу Олимп, отворена је и изложба радова чланова Савеза.

„Ја искључиво цртам природу, то јесте пејзаже и морске мотиве", каже Бојана Славковић
„Највише волим сликати светитеље, а тренутно је ту моја слика пејзажа. То ми испуњава дан“, рекао је Милош Дракула.