Породично предузеће „Сирогојно компани“, у истоименом златиборском селу, послује успешно већ 22 године и скоро комплетну производњу пласира на инострано тржиште.
Раде Љубојевић, власник фирме, каже да је у Србији веома тешко успети, а онима који намеравају да се упусте у предузетничке воде саветује да буду стрпљиви и спремни да уложе велику енергију и ентузијазам.
Предузеће је оснивано 1992. године, а Љубојевић је пет година касније купио тадашње Друштвено предузеће „Сирогојно“. Предузеће је било познато у свету по ручно плетеним џемперима златиборских плетиља, које је окупила предузимљива модна креаторка Добрила Смиљанић, и та традиција је настављена. Захваљујући великим улагањима, „Сирогојно компани“ је постала једна од најмодернијих европских фирми, јер поседује најсавременију технологију за замрзавање и прераду свежег воћа, за сушење воћа, које пласира на инострано тржиште, а задржана је и делатност ручно плетених одевних предмета. У оквиру предузећа је и Музеј плетиља. За пословни успех, подршку развоју локалне заједнице, али и за едукације пољопривредника, предузеће је вишеструко награђивано, а Љубојевићу је прошле године уручено и признање предузетник године у Србији, коју додељује међународна ревизорско-консултантска кућа „Ernst & Young“. Фирма, која је по оснивању имала само троје запослених, прерасла је у у модерно предузеће које запошљава 154 радника. На време сервисира све обавезе према држави, запосленима и добављачима. Осим најсавременије технологије у погонима у Сирогојну и у пожешком селу Рупељеву, поседује и међународне сертификате за комплетан производни процес.
- Успели смо да се одржимо на суровом светском тржишту. То смо постигли тако што смо све што смо зарадили улагали у производњу. Нисмо направили фирму да бисмо из ње извлачили паре, већ смо у њену модернизацију уложили сваки зарађени динар – каже Раде Љубојевић, власник компаније која извози у 34 земље света, од Америке до Јапана, целе Европе, до Новог Зеланда.
У 2014. години повећан је обим промета за седам одсто, али због значајног повећања трошкова пословања, профитабилност пада. И поред великог притиска тржишта да цене буду ниже, фирма је успела да освојили нова тржишта, попут Велике Британије и САД. Вредност промета биће око 14 милиона евра, од чега је 85 одсто пласирано на светско тржиште. Највеће учешће у промету има смрзнуто и сушено воће, док је учешће ручно плетених одевних предмета око десетак одсто.
Условипословања у Србији су веома тешки, због светске и европске кризе, али мислим да би стратешки циљ наше државе требало да буде да подржи оне који раде, првенствено породичне фирме, које би могле да буду стуб нашег економског развоја. Мислим да је то једини излаз из садашње ситуације – каже наш саговорник, а потом додаје да би држава требало да створи добар амбијент за пословање и да, примера ради, ако се бори против сиве економије не би требало да спутава фирме које плаћају порез, већ би требало да их подржи. Иако „Сирогојно компани“ не ради много за домаће тржиште, Љубојевић каже да подржава мере штедње Владе Србије и истиче да би најбољи потез Владе био када би остварила уштеде у државној администрацији.
- У том сектору мора да се направе велики резови. Осим смањења плата, потребно је да се реше проблеми вишка запослених и да се побољша ефикасност тих сектора. То јесте дуготрајан процес и добро је да је покренут“. Уз подсећање да је „Сирогојно компани“ мала породична фирма, која успешно послује без политичких и страначких веза, наш саговорник истиче да није страначки ангажован, али да би за државу било добро да уважи сугестије успешних привредника.
- Није решење у томе да се привредници потпуно дистанцирају од политике, јер треба учествовати у стварању амбијента за пословање. Ако се дистанцирате и не учествујете у променама, не можете очекивати да се нешто промени. Треба се ангажовати, али треба наћи добру меру у свему томе, искључити личне интересе и ангажовати се за општи интерес. Међутим, када се код нас неко од привредника укључи у политику, прозивају га да то чини искључиво из приватних интереса, да би могао да утиче на усвајање закона који би му користили, што није добро“.
- Не могу се фирма, паре и богатство створити за годину или две и то би требало да знају они који желе да се упусте у приватни бизнис. Иза сваког приватног посла стоје огроман труд, енергија, ентузијазам и ангажовање. Уместо маштања о милионима, камионима, и авионима, потребно је да мотивишете људе да прате вашу бизнис идеју – поручује Раде Љубојевић, који има 42 године привредничког искуства.
Планови
- Кад је реч о плановима за 2015. годину и могућим инвестицијама, то не зависи од нас, већ од услова у Србији и стања на светском тржишту. Имамо доста планова, као и понуда страних компанија да заједнички реализујемо производне програме који би се ослањали на нашу производњу и да заједнички градимо такве фабрике. О томе размишљамо, а шта ће бити то не зависи од нас, него од развоја економске ситуације у земљи и свету – истиче Раде Љубојевић.
извор: данас.рс