Необичан стваралачки пут Марице Поповић

Марица Поповић, синоћни гост библиотеке „Љубиша Р. Ђенић, писац је чији се романи налази међу пет најчитанијих у 2014. и 2015. години у библиотекама широм Србије и Републике Српске. Без икакве рекламе и помпе, препоручујући се једино својом писаном речју, освојила је срца читалачке публике и њиховом препоруком њених романа тај број се из дана у дан повећава.

Књижевни пут Поповићке је, иначе, неуобичајен и занимљив. Са писањем није кренула у младим данима као већина писаца. Бавила се економијом у добростојећој обреновачкој фирми 26 година, а онда – узела отпремнину и објавила да ће се бавити писањем. Први роман, „Ноћ проклетства“, настао у једном даху и у врло кратком периоду успео је да брзо постане запажен. Нерадо издвајајући омиљену књигу као и сви писци, признаје да је тај, аутобиографски роман који је животна прича њеног оца, ипак нешто посебно. Њега је написала према очевој жељ и тиме испунила важан аманет. Од тада до данас, уз истинску подршку своје породице, написала је четрнаест романа који су и награђивани.

knjige

Теме њених романа су животне и у сваком обрађује, или је то лајт-мотив, поједине девијације у друштву као што су чедоморство, педофилија, брак између мушкарца и жене који су различитих вероисповести... Радње дешавања крећу се од периода када је Србија била под турским завојевачем, до модерног времена у којем описује правила и пасије моториста („Харлијево срце“). На питање о чему говори књига на којој тренутно ради, Марица одговара да већ дуго има навику да истовремено пише по три-четири романа тако да никад није сигурна који ће од тих бити први завршен и доспети до руку читалаца. Између осталих, пише и наставак романа „Вучица“ што је вест која ће обрадовати оне који су наставак и очекивали.

Мирјана Ранковић Луковић, zlatiborpress.rs