У петак је у кафе-бару „Оаза“ у Чајетини одржана занимљива промоција једне од најчитанијих „Лагуниних“ књига , „Права историја света“. Писци су аутори „Њуз нета“, српског сатиричног веб сајта који на својим страницама објављује лажне вести под слоганом „Вести у огледалу“. Један од чланова овог креативног сатиричног тима, чији је оснивач Дејан Николић, јесте и наш суграђанин, Бојан Савић.
„Њуз.нет“ је српски сатирични веб сајт који је покренут 10. 10. 2010. по узору на амерички сајт „Д Онион“, а његови творци кажу да је до настанка сајта дошло због недостатка сатире у српској јавности . Од покретања сајта, више пута се догодило да поједине медијске куће са њега пренесу измишљене вести као истините, што говори о танкој линији која дели данашње вести на озбиљне и таблоидне. После великог успеха, ауторски тим од 10-так чланова дошао је на идеју да напише књигу.
„2012. године ми смо направили књигу Ово нам можда није требало која се састоји из неких текстова са Сајта и у којој смо урадили, у њузовском фазону, историју Србије“, каже Бранислав Грковић, аутор „Њуз-а“ из Сомбора. „Следећи корак био је историја света, односно како би историја изгледала од постанка да су постојали таблоиди“. На питање како се постаје члан Њуз-а, Грковић одговара: „ Да би сте постали сарадник Њуз-а потребно је да текст буде заснован на реалним догађајима, да буде духовит, пристојан, и да има поенту“.
Понекад на једном тексту ради више аутора, дотерујући га како би био што бриткији и духовитији. Како време одмиче, аутори су себи постављали све више стандарде те им се неки чланци и не чине довољно добри да би били објављени, али када то ипак учине, реакције читалаца их увере да је текст био пун погодак.
Од 2011. године је своје текстове је у Њуз кренуо да шаље Бојан Савић из Чајетине, а доста брзо је постао један од продуктивнијих аутора.
„Свакако код нас, у јавном животу, постоје ствари које нас фрустрирају. Ја сам схватио да ако напишем текст којим исмевам то, мене то престаје да фрустрира“, објашњава Савић разлоге свог укључивања у рад сатиричног сајта.
Занимљиво је рећи да од 2013. године, чланови редакције раде на сценарију за сатиричну емисију "24 минута". Наиме, у периоду када је Зоран Кесић остао без емисије „Фајронт република“ и почео да наступа уживо широм Србије, позвао је Њузовце да му буду гости. Тада је договорена сарадња која успешно траје до данас.
Колико су вести у Србији контрадикторне и понекад баналне најбоље говори чињеница да је неколико вести са сајта „Њуз.нет“ више медија пренело као истините. Нпр. децембра 2010. изашао је чланак „Србин убио ајкулу убицу у Шарм ел Шеику“ , који говори о томе како је пијани Србин на летовању у Египту, скочивши у море, пао на ајкулу убицу која је терорисала обалу и притом је на месту убио, чиме је спасао туристичку сезону. Медији који су поверовали у вест и пренели је, описивали су је као невероватну, па је доспела и на насловне стране.
„Најчитанији текст у историји „Њуза“ је онај који говори да су тетке добиле статус трећег родитеља и ми смо мислили да је текст прошао тако добро јер су жене, које су тетке, биле одушевљене том идејом. Онда смо пре неки дан на промоцији у Сомбору схватили да су жене мислиле да је то озбиљно“, прича Бојан.
Вече у „Оази“ било је изузетно посећено, а публика се забавила у разговору са Њузовцима, слушајући врцаве и маштовите одломке из текстова “Праве историје света“ која почиње од његовог настанка, па до седамдесетих година прошлог века.
Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs