Родитељи школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену.
Министарство просвете најавило је прошле недеље нове функције есДневника, које су донели ради унапређења образовног процеса и смањења педагошке администрације.
Објаснили су да ће нове промене олакшати рад наставницима, дати бољи увид родитељима у радне навике и напредовање детета, док ће ђацима бити на располагању нови портал где ће моћи да виде оцене и своја постигнућа.
Једна од новина је да ће родитељи добијати аутоматска обавештења (нотификацију) сваки пут кад наставник евидентира изостанак ученика, нову оцену, као и друга обавештења која се односе на радне навике и постигнућа ученика - наводи се у саопштењу.
Такође, портал за родитеље ће имати више графичких приказа о оценама и изостанцима како би на једноставнији и ефикаснији начин пратили рад свог детета. Кроз есДневник ће моћи да доставе и разлоге за изостанак детета из школе, да имају увид у домаће задатке, напомене о владању, предложене закључне оцене.
- Родитељи ће имати и могућност преузимања дигиталних копија докумената попут сведочанстава, диплома и потврда. Новина ће бити и могућност електронске комуникације родитеља са школом, односно моћи ће да закажу састанке с наставницима путем система есДневник. За наставнике и управу школа знатно се поједностављују административни поступци тиме што је омогућено директно генерисање и штампање потребних извештаја, унос и праћење домаћих задатака, формативног оцењивања, васпитног рада и вођење педагошке свеске искључиво у дигиталном облику - саопштили су из министарства и додали:
Наставници ће моћи да уносе предлоге закључних оцена видљиве родитељима пре самог закључивања, а одељенске старешине ће имати алате за ефикасну комуникацију с родитељима и организацију састанака.
Потпредседник Синдиката просветних радника Србије Милорад Антић истиче да су наставници преоптерећени вођењем педагошке документације на захтев појединих директора те да ће ове функције допринети њиховом квалитетнијем раду с ђацима и комуникацији с родитељима.
Директори школа у наредном периоду морају да буду обучени и упућени у нове функције јер је главни циљ административно растерећење наставника и, с друге стране, бољи увид родитеља у владање и напредовање детета - казао је Антић.
Извор: Глас западне Србије