На другој седници Савета за одрживи развој и едукацију при ОШ "Димитрије Туцовић" одлучено је да се упуту предлог за доношење нове Стратегије одрживог развоја општине Чајетина са новим темама животне средине и климатских промена, као и да се од Савета почне представљање едукативног материјала "Климатски пакет". Активности Савета усмерене су на побољшање свести о проблемима са развојем који утиче на животну средину на локалном нивоу, јер постоје забрињавајући подаци.
После паузе због корона вируса који је спречио спровођење планираних акција, поново је одржана седница Савета за одрживи развој и едукацију. На другој званичној седници представљена је ретроспектива формирања и досадашњих активности овог саветодавног тела при основној школи "Димитрије Туцовић".
"Савет је настао као резултат пројекта "Циркуларна економија" чији је носилац био Златиборски круг. Дефинисали смо да Савет буде тело при највећој основној школи и најбољи партнер. На првој седници у децембру дефинисали смо активности до краја школске године, али нас је пандемија омела, а закључак је да оне активности које нису спроведене у претходној години, ако нам здравље дозволи, да наставимо да их реализујемо нолико колико ситуација буде дозволила,"
каже Зорица Милосављевић из УГ Златиборски круг. Одлучено је да се покрене званична иницијатива преко Зеленог савета да се донесе нова десетогодишња Стратегија одрживог развоја општине Чајетина пошто актуелна истиче ове године, и да се у њу унесе тема климатских промена.
"Договорили смо да се да предлог општини за израду нове или ревизију постојеће стратегије где би се између свих осталих области које су битне за живот становника општине Чајетина та тема животне средине проширила или иновирала са новом темом о климатским променама и едукацијом на свим тим важним темама везано за климатске промене,"
додаје Зорица Милсаовљевић. Савет за одрживи развој и едуакцију ће први представити Климатски пакет, образовни пројекат намењен не само школама у чије превођење је укључено удружење Златиборски круг и са Амбасадорима одрживог развоја кроз пројекат ЕНВ нет који финансира ЕУ.
"Сматрамо да је јако важно кренути од локалног нивоа уз помоћ стручњака и релевантних докумената научити како се можемо борити против климатских промена. Климатски пакет садржи важне информације шта су то климатске промене, каква су искуства из других држава, каква су искуства у Србији, даје смернице наставницима, првенствено како климатски пакет користити у образовно - васпотним установама,"
каже Александра Младеновић из организације Амбасадори одрживог развоја и координаторка програма еко школа у Србији. Договорено је да чланови савета који представљају школе искористе своје канале комуникације да проследе анкету о задовољству корисника услугама комуналних предузећа општине Чајетина.
https://www.youtube.com/watch?v=SDZmbRz5eR0&feature=youtu.be