Пружање прве помоћи представља први корак у ланцу спасавања живота и претходи ономе што ће урадити хитна медицинска помоћ. На ову тему разговарали смо са докторком Татјаном Кићановић, специјалистом Ургентне медицине Службе хитне помоћи Дома здравља Чајетина, а поводом Светског дана прве помоћи, који је јуче обележен широм света.
Прва помоћ је, како објашња докторка Кићановић, скуп мера које се предузимају у циљу спашавања живота. Статистички подаци показују да је хитна помоћ на лицу несреће доступна тек за 5 до 7 минута, а да се преко 50% смртних исхода догоди управо у тих првих неколико минута од несреће.
„Без обзира да ли се ради о некој саобраћајној незгоди или неком акутном стању које угрожава живот, најбиније је да се пруже мере прве помоћи да би се спасио живот и да би се угроженом пружила шанса док не дође екипа хитне помоћи која ће даље наставити са пружањем стручне помоћи“, објашњава др Кићановић. Она додаје да су за више од 90% спашених живота у масовним несрећама заслужни обични људи који су се затекли на лицу места. Свако од нас може бити у прилици да пружи прву помоћ, али често се дешава да не знамо како то да учинимо.
„Код нас су људи веома мало упознати са тим и веома ретко се усуђују да приђу и да помогну угроженом пацијенту. Највећа грешка која се може учинити у том моменту је не пружити никакву помоћ. Код нас су најчешћи саобраћајни удеси када, пре свега, долази до спољашњег крварења, када је неопходно знати како га зауставити. То је нешто што заиста спашава живот, јер док хитна помоћ дође човек може да искрвари“, истиче Кићановићка, напомињући да се прва помоћ може применити у било којим животним околностима: у школи, на радном месту, у саобраћају, у спорту... Едукацији становништва, како каже, посвећује се недовољно пажње. Због тога онима који о пружању прве помоћи желе да науче нешто више, саветује да на јутјуб каналу погледају филм Црвеног крста Србије, у којем су приказана сва животно угрожена стања и начини пружања прве помоћи у тим ситуацијама.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs