Обједињена процедура за грађевинске дозволе креће од 1. марта

"Све општине и градови у Србији ће од 1. марта морати да примењују обједињену процедуру издавања грађевинских дозвола", речено је на представљању Закона о изменама и допунама Закона о планирању и изградњи, одржаном данас у хотелу "Мона" на Златибору. Скуп су организовали Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, "Стална конференција градова и општина" и  US AID Србија.

У досадашњој пракси, на издавање грађевинске дозволе чекало се у просеку 260 дана, а понекад и до пар година. Према речима државног секретара у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Александре Дамњановић, нове измене Закона о планирању и изградњи у великој мери ће упростити административне процедуре, тако да се на издавање грађевинске дозволе неће чекати више од 30 дана.

- Најновије у овом Закону јесте увођење обједињене процедуре, која се састоји од две фазе. Прва фаза ће почети за неколико дана, учићемо се да од 1. јануара 2016. године у потпуности  пређемо на електронску размену података. Тада ће сви законом прописани рокови, који су јако кратки и износе пет радих дана за издавање сваког појединачног акта од стране надлежног органа, бити испоштовани - истакла је Дамњановићева.

Она истиче да би нови Закон требало и да додатно подстакне изградњу и доведе нове инвеститоре, поготово у туристичке центре попут Златибора, Таре и Копаоника, са нагласком на то да би се све реализовало у законским оквирима.

-  Нажалост, све наше природне целине и  национални паркови су "нападнути" бесправном градњом. Златибор није изузетак. Чајетина према броју становника има највише  бесправно саграђених објеката на својој територији. Закон промовише и принципе генералне превенције, како не би било нових нелегалних објеката, а помоћу неких нових закона, трудићемо се да у наредном периоду решимо највећи број захтева за легализацију, да коначно покушамо да сви радимо у складу са законом.

И из Центра за добро управљање "ОПТИМУС" са којим наша општина од октобра сарађује на пројекту успостављања обједињене процедуре, сматрају да измене Закона нуде добра решења, али да је неопходно да се одредбе Закона примењују у пракси, на чему ће се кроз овај пројекат и радити.

- То ће имати добар ефекат на Златибор, као једну туристичку локацију, посебно када су у питању нове инвестиције. Очекујемо да би овај пројекат могао да релативно брзо донесе корист како локалној самоуправи и јавним предузећима, тако и грађанима и инвеститорима. Имплементацијом пројекта, овај процес ће бити успостављен и цела процедура ће се одвијати у законом предвиђеним роковима - изјавила је Катарина Милановић, заменик директора ОПТИМУС-а.