Радиолози Опште болнице у Ужицу од данас ће вршити прегледе на скенеру у две смене како би се смањиле листе чекања за ову дијагностичку процедуру.
Дијагностички апарат пуна два месеца стајао је покварен само зато што Министарство здравља на време није проследило Ужицу 406.000 динара, колико је коштала набавка неопходног дела. После два месеца, која су изискивала да пацијенти из Ужица и околним места на прегледе путују у Чачак, Ваљево па чак и Београд, министарство Славице Ђукић Дејановић се смиловало да уплати новац.
"Из Немачке смо добили део и одмах га монтирали. Упоредо је урађен и сервис рачунара и поправљено напајање скенера", каже др Јелена Раковић Радивојевић, директорица Болнице.
Иначе, скенер у Општој болници Ужице није радио последња три месеца, а то је за последњу годину други пут да је тај важан дијагностички систем у квару.
На питање због чега су кварови скенера у тој установи учестали, др Раковић Радивојевић је рекла да се тај апарат, када је исправан, користи за огроман број прегледа и да малтене ради 24 часа дневно.
"Искоришћеност скенера у нашој болници је огромна, скоро да се не искључује, и због тога се квари. Једино решење је набавка новог скенера и ту процедуру сам покренула. Надам се да ћу у успети у томе да ужичка болница добије нови скенер током ове године, а постоје и обећања о подршци Министарства здравља", рекла је директорка ужичке болнице.
Примедбе Ужичана да упуте за прегледе на скенеру у држаним установама ван града добијају искључиво они пацијенти за које лекари констатују да су хитни случајеви, она је одбацила и објаснила да се у те установе упућују сви пацијенти којима је та процедура потребна. Гласине које се шире друштвеним мрежама и градом о томе да се скенер намерно квари, како би се пацијенти упућивали у приватну ординацију у граду, она је назвала неистинама и чаршијским причама
"Од тренутка када сам постала директорка болнице, ово је други пут да се квари скенер, али одговорно тврдим да скенер није намерно покварен. Компјутерски део је покварен услед коришћења скенера и нема ниједне оправдане сумње у такве приче", истакла је др Јелена Раковић Радивојевић, која је директорка те установе од фебруара прошле године.
Ипак, у последње време скенер у приватној ординацији у граду ради пуном паром, јер многи пацијенти, због тешког здравственог стања, немају времена да чекају поправку државног скенера или да путују на прегледе у друге градове, а такви прегледи коштају од 6.000 до 13.000 динара.