Од карцинома јајника годишње умре 450 жена у Србији

к

У Србији од карцинома јајника годишње оболи око 800 жена, а 450 изгуби живот.То је саопштило удружење “Проговори”, поводом Светског дана борбе против рака јајника који се ове године обележава под слоганом “Хоћу да живим”.

Иако је Светски дан посвећен свим женама које се лече од рака јајника, из Удружења пацијената оболелих од рака јајника и грлића материце “Проговори” истакли су да истовремено желе да пошаљу позив свим женама да треба редовно да одлазе на гинеколошке прегледе, брину о властитом здрављу и буду информисане.

Објаснили су да је у циљу борбе против те “разочаравајуће статистике” важно што раније откривање болести и свесност симптома, правовремена дијагностика и оптимално лечење.

“На жалост не постоји скрининг тест, жене не иду редовно на гинеколошке прегледе и рак јајника се у око 70 одсто случајева открива у узнапредовалој фази када је већа вероватноћа повратка болести. Зато се не сме пропустити ниједна могућност побољшања исхода лечења и преживљавања кроз правовремено оптимално лечење”, наводи се у саопштењу.

Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) Сања Радојевић Шкодрић истакла је превасходни значај редовних превентивних прегледа за сваку жену, али и указала да када до болести дође, доступност иновативних лекова је од кључног значаја.

“РФЗО у последњих пар година констатно обезбеђује најсавременију терапију осигураним лицима оболелим од најтежих болести, па је тако први савремени лек за карцином јајника на Листи лекова од 2017. године, други је постао доступан од 2019. године и то за одмаклу фазу карцинома јајника, док смо ове године омогућили најсавременију терапију и у почетном стадијуму болести, за такозвану прву линију одржавања карцинома јајника, чиме је иновативна терапија омогућена значајно већем броју жена”, навела је она.

Специјалиста интерне медицине, субспецијалисита онкологије у Институту за онкологију и радиологију Србије Маријана Миловић Ковачевић истакла је да симптоми карцинома јајника нису специфични, могу се приписати и неком другом, мање озбиљном стању, што доводи до касног постављања дијагнозе.

“Преко 60 одсто болесница у тренутку постављања дијагнозе има болест у стадијуму ИИИ или ИВ. Постоји неколико фактора ризика који могу утицати на развој карцинома јајника, укључујући старост, стил живота, репродуктивну и породичну историју болести. Први корак у свему везано за гинеколошке малигнитете и њихову превенцију јесте подизање свести жена да редовно иду на гинеколошке прегледе”, казала је Миловић Ковачевић.


Извор: Бета