Одбрана српске привреде у време пандемије (1): „Инфузија“ као спас

Влада Србије ових дана исплатила још једну минималну зараду у износу од 260 евра за запослене у туризму и угоститељству, а за те намене из републичког буџета издвојено је готово 17 милиона евра.

– Реч је о секторској подршци за 72.500 запослених у туристичким агенцијама, рентакар фирмама, угоститељским објектима и хотелима. Та додатна финансијска подршка значиће запосленима у овом сектору који су због пандемије корона вируса највише угрожени – обелоданио је Синиша Мали, министар финансија Србије.

Министар је казао да је то шести по реду минималац који добијају запослени у тим секторима у Србији, што значи да је пола пословне године у овим предузећима држава покрила исплатом зарада. Пореска управа је претходно објавила списак 12.037 предузећа која су остварила право на помоћ државе.

Укупна издвајања државе од почетка године за подршку привреди достигла су шест милијарди евра и то је једна од највећих пакета подршке у региону.

Према речима, министра финансија Малог и поред свих турбуленција које су снашле како светску и домаћу економију, Србија ће успети да оствари један од најбољих резултата у Европи када је реч о привреди и забележи пад БДП од један или „чак и мање од један одсто“.

И министарка привреде Анђелка Атанасковић објашњава како је подршка привреди сачувала производне капацитете и запосленост радника.

– Успели смо да максимално помогнемо привреди, сачували смо производне капацитете, а стопа незапослености је на историјски најнижем нивоу. Међутим, једно је јасно. Сада још снажније морамо да наставимо да чувамо и водимо рачуна о нашој економији, уз поштовање свих епидемиолошких мера, јер су нам животи грађана најважнији. Привреда мора да функционише и да се развија упркос тешкоћама изазваним пандемијом вируса ЦОВИД-19. Живот не може стати. И то видим као изазов – казала је министарка Атанасковић.

Мере подршке државе допринеле су чак и расту запослености. У другој половини марта ове године, дакле, непосредно након проглашења пандемије број запослених смањио се за 15.000 људи, али је већ од маја захваљујући подршци Владе почео да расте број запослених, па је до средине новембра забележен раст запослених од више од 60.000 људи.

Влада Србије донела је од почетка пандемије неколико пакета мера за подршку привреди. Први пакет био је „тежак“ 5,1 милијарду евра. Први сет мера у овом пакету односио се на пореске олакшице, односно одлагање плаћања доспелих пореских обавеза, уз каснију отплату на рате. Други сет подразумевао је директна давања предузећима кроз исплату три минималне зараде Трећи сет мера био је усмерен на очување ликвидности привредних субјеката, док се четврти сет односио на уплату директне помоћи у износу од по 100 евра у динарској противвредности свим пунолетним грађанима Србије.

Други пакет помоћи уследио је крајем јула када је привреда добила исплату два пута по 60 одсто од минималне зараде, као и одлагање пореза и доприноса на зараде за један месец. Ниједан страни инвеститор није одустао од улагања у Србију због пандемије корона вируса, а у првих девет месеци вредност директних страних инвестиција била 1,9 милијарди, што значи да је у Србију дошло 60 одсто од свих инвестиција на Западном Балкану.

Држава ће и у наредној години наставити да помаже привреду и то је јасно из укупног износа субвенција од милијарду евра које даје за пољопривреду, железницу, туризам, путеве… Наставиће и да даје субвенције за подстицање запошљавања, као и за заједничке инвестиције са страним улагачима.

Ваучери за одмор и у 2021. Министар је рекао и да је у буџету за наредну годину предвиђено издвајање од 4,2 милиона евра за поделу ваучера за субвенционисани одмор у Србији, због чега је оценио да је „јасно да држава плански и системски покрива секторске проблеме у овој области“.

Нове инвестиције Министарка привреде Анђелка Атанасковић изјавила је да ће највећи део буџета министарства за наредну годину бити усмерен на програме подршке привреди. Оне ће се односити на нове инвестиције и помоћ предузетницима који ће наставити позитивно да утичу на раст БДП. Према њеним речима, наставља се подршка ка великим инвестицијама, развоју предузетништва и унапређењу пословне инфраструктуре…

– Не смемо заборавити да борба против ЦОВИД-19 и даље траје, и да поред борбе за сваки људски живот и за сузбијање заразе, морамо да водимо рачуна и о економији – нагласила је министарка привреде.

Извор: Вести