Одржан први састанак Еко одбора (видео)

z

ОШ "Димитрије Туцовић" Чајетина има статус Еко школе од 2013. године који се сваке друге године обнавља. Тим поводом, одржан је први састанак Еко одбора на ком је анализиран предлог плана за ову школску годину и ревидирани су чланови Еко одбора. 

Претходне четири године тема Еко школе био је отпад и уз озбиљан и дуг рад успешно је обрађена. На овогодишњој првој седници Еко одбора, одлучено је да ће основна тема, о којој ће бринути пре свега ђаци, учитељи, наставници и цела локална заједница у наредне две године бити климатске промене.

"Све теме које смо помињали, и биодиверзитет и воду и отпад, ваздух, саобраћај, све је то везано за климатске промене и све утиче на стање наше планете у коме се налазимо. Сетили смо се доста добрих идеја како да се кроз редовну наставу, ваннаставне активности а у сарадњи са нашим партнерима, у сарадњи са Комуналним предузећем које је првенствено наш партнер и са вама медијима који увек промовишу наш рад, како то да ми подигнемо свест односно, како да унапредимо знања о климатским променама а и како да утичемо на понашање ученика и одраслих везано за климатске промене", рекла је Зорица Милосављевић, координаторка Еко школе.

Са реализацијом првих активности кренуло се од почетка школске године а оно што је извесно, јесте да ће се уз подршку институција и организација са подручја Општине и заједничким снагама успешно реализовати све активности планиране за ову школску годину.

"Ми смо обележили Међународни дан заштите озонског омотача, уређивали смо простор око школе, обележили смо и Светски дан чистих планина који је био 26. септембра када је и еколошка секција млађих разреда била успешна и у сарадњи са Голд гондолом је реализовала уређења и шетње. Ми смо имали и радионицу са "Зрачком", креативне радионице и уређење простора".

Подстичући принципе Еко школе, ученици, професори и остали чланови школског тима, свакодневним активностима доприносе очувању животне средине и подизању свести о важности активирања у овој области. Примењујући постојеће технике и истражујући нове, иновативне приступе, ученици се подстичу да једноставним, свакодневним акцијама доприносе очувању природних ресурса.