У просторијама Удружења пензионера у Чајетини одржан је састанак чија је главна тема била формирање земљорадничке задруге на подручју Општине. Појекат отварања задруга у српским селима покренуо је председник Партије уједињених пензионера и министар за регионални развој Владе Србије, Милан Кркобабић. Циљ је да се промени старосна структура у руралним подручјима, млади задрже на селу и тако покрену економски развој у свим срединама.
Иницијативни одбор за оснивање земљорадничке задруге „Златиборска врела“ у Чајетини, на челу са представницима општинског одбора ПУПС-а је оценио да ће програм оснивања задруге бити од велике користи Општини али и пољопривредним произвођачима. Примарни циљ је да се свима који се баве било којом граном пољопривреде пружи подршка у производњи и омогући сигуран откуп производа.
„Постоји могућност отварања фарми оваца, коза, това телади, јунади, развоја млекарства, јер је поред већ две постојеће, пуштена у рад и млекара у Кривој Реци. Овај наш програм који будемо урадили биће путоказ и користан за сваког човека у селу. Што се пласмана производа тиче, мислим да имамо велике могућности. У току лета и зиме по неколико хиљада људи борави на Златибору, тако да су угоститељске радне организације заинтересоване за откуп пољопривредних производа“, наводи Милија Јездимировић, секретар општинског одбора ПУПС-а.
Подршку и помоћ при оснивању задруге пружили су коалициони партнери „Здрава Србија“ и "Демократска странка Србије", а иницијативној групи касније ће се придружити председници месних заједница и пољопривредници са подручја Општине.
„Задруга је привредна организација која је и економска и социјална категорија. Шта значи социјална? Не значи да ми треба пољопривреднику да дамо новац или нешто у натури, већ треба да му помогнемо да оно што има вишка у свом домаћинству прода. Ми сада на нивоу Општине морамо да формирамо бар једну задругу. Све месне заједнице, којих има 23 биће њени огранци. Замолићемо их да нам дају своје предлоге, шта желе да ураде. Биће ту и добрих и лоших предлога. Пошто смо на нивоу општине постигли један аудиторијум, извршићемо селекцију и направити редослед. Једноставно, желимо да помогнемо да сељак остане ту где јесте“, објашњава дипл.инг. Костадин Михаиловић, координатор формирања задруге.
Састанку је присуствовао и власник ИМ „Златибор Чајетина“ Горан Висић. Подршку овом пројекту, како наводи, пружио би сигурним откупом стоке, али и давањем на коришћење део простора за потребе задруге.
„Нама је интерес да ИМ „Златибор Чајетина“ ради оно што је некада радила. Да производимо трајне производе који су били препознатљиви на просторима бивше Југославије“. Имали смо великих потешкоћа, доста тога смо превазишли. Тренутно радимо око четири тоне трајних производа који су препознатљиви у целој Србији“, додаје Висић.
Циљ оснивања задруге, између осталог је и заштита географског порекла латиборских производа.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs