И у овој школској години Еко школа „Димитрије Туцовић“ из Чајетине наставиће да се бави темом Климатске промене.На јучерашњем састанку Еко одбора усвојен је нови План и програм рада за школску 2023/2024. годину, као и кодекс Еко школе.
Тема којом ће се и ове године бавити Еко школа „Димитрије Туцовић“ из Чајетине је Климатске промене. Теме се мењају сваке друге године, а ово је пета тема о чијој се реализацији стара Еко одбор ове школе у раду са децом и подршку директорке и наставног кадра школе, као и читаве локалне заједнице.
„Са завршетком ове школске године навршиће се 10 година рада у Еко школи не рачунајући прву годину која је била пилот програм, тако да смо ми први сертификат званично добили у септембру пре 10 година, а у октобру следеће године биће тачно десет година како смо добили „зелену заставу“. Ова година, друго полугодиште, ће нам бити у духу припреме обележавања десетогодишњице постојања наше Еко школе, укључења у међународни програм, да се присетимо шта смо све урадили“, каже Зорица Милосављевић, председница Еко одбора.
На овој седници Еко одбора усвојен је План и програм рада Еко школе који подразумева њихову реализацију не само на редовним часовима већ и на многобројним ваннаставним активностима. Неке од тачака су: обележавање значајних еколошких датума, учешће на конкурсима и пројектима, организовање јавних часова, еко вашара, а све кроз сарадњу са јавним предузећима и установама општине Чајетина, у циљу усвајања подразумеваних правила понашања и поштовања природе и средине у којој живе. Учешће на пројектима доноси и одређене бенефите.
"Свака школа која је у програму сваке две године када обнавља статус, нама ће то битиу, нама ће то крајем ове школске године бити пети пут, мора да плати одређену чланарину, што нису мали износи. Ми смо имали ту срећу, а четири пута смо обнављали статус, нисмо платили већ смо својим ангажовањем кроз програме и пројекте добили ослобађање од плаћања“, додаје Зорица Милосављевић.
Један од задатака Еко одбора је усвајање Еко кодекса који одговара теми.
"Еко кодекс су радили ученици на Златибору са једном од наставница српског језика, у Чајетини су то радили ученици седмог разреда на часу грађанског васпитања и циљ је био да се прво види да ли они разумеју шта су климатске промене, како до њих долази, какви су све то утицаји и човека, а касније и климатских промена на наш живот, тако да су се са њима прво водили иницијални разговори о томе и мислим да су ученици врло лепо то савладали. Тај еко кодекс је настао као једна песма, то је била њихова идеја да буде стих зато што мисле да се лакше памте правила", каже члан Еко одбора Јагода Јеремић Љубојевић.
Еко кодекс ће ускоро бити одштампан и украшен на часовима ликовног васпитања, и као такав ће бити изложен у холу матичне школе, и издвојеног одељења на Златибору.