Пројекат „Зелена иницијатива за локалну заједницу“ спроводи чајетинско Удружење грађана „Златиборски круг“ у партнерству са Удружењем наставника „Опстанак“ из Ужица, и у сарадњи са јединицама локалне самоуправе Чајетина и Ужице.У оквиру овог пројекта предвиђене су активности које укључују ученике основних и средњих школа, наставнике, волонтере, представнике локалних еколошких организација, институција, медија, јединица локалних самоуправа и становнике Чајетине и Ужица.
У оквиру пројекта „Зелена иницијатива за локалну заједницу“ јуче је одржана друга радионица за ученике основне школе „Димитрије Туцовић“ из Чајетине. Пројекат спроводи чајетинско Удружење грађана „Златиборски круг“ у партнерству са Удружењем наставника „Опстанак“ из Ужица, и у сарадњи са јединицама локалне самоуправе Чајетина и Ужице. Током годину дана, спроводиће се јавна кампања за израду Локалног еколошког акционог плана, која ће обухватити медијску кампању и едукативне активности о праву на здраву животну средину и значај израде ЛЕАП-а у складу са Агендом 2030.
"Пројекат се реализује од 1. јуна ове године до 1. јуна следеће године и у оквиру њега су планиране бројнре активности, све са циљем освешћивања грађана и образовних институција о битности одрживог развоја и важности имплементације циљева одрживог развоја кроз наставу, али и локална документа која се баве овом темом. Циљ је да крајем Пројекта упутимо захтев општини Чајетина и граду Ужице да почну са израдом Програма заштите животне средине . Бројне су активности, а једна од њих је и едукација ученика старијих разреда у Чајетини и Ужицу", рекла је Зорица Милосављевић, координаторка Пројекта.
Радионице са ученицима имају за циљ да укажу на све људске активности које доводе до негативних последица климатских промена и превентиву заштиту животне средине.
"На првој радионици смио причали о Ефекту стаклене баште, шта је то, који су узроци климатских промена. Мерили смо еколошки и карбонски отисак... О последицама климатских промена мало више причамо. На трећој радионици ћемо радити мере заштите - како можемо смањити емисију гасова, како можемо да мало ублажимо климатске промене јер дефинитивно их не можемо сада зауставити, и како да им се прилагодимо", каже наставница Снежана Тучић, водитељка радионица.
Пројекат се реализује у оквиру Фонда за одрживи локални развој, као део Платформе за општедруштвени дијалог „Одрживи развој за све” која је успостављена уз подршку Швајцарске организације за сарадњу и развој и Немачке развојне сарадње. Фондом непосредно руководи Београдска отворена школа, као један од партнера на Платформи, задужена за подршку иницијативама за иновативна решења у области заштите животне средине на локалном нивоу.