У организацији УГ „Златиборски круг“ из Чајетине 22. априла одржана је друга трибина под називом „Живот без насиља“ . Трибина се реализује у оквиру пројекта „Мост“, Саветовалишта за младе са проблемима у понашању.
Реализација пројекта „Мост“ почела је пре пет месеци са циљем унапређења међусекторске сарадње у ресоцијализацији и превенцији асоцијалног понашања деце и младих. У оквиру овог пројекта отворено је Саветовалиште за младе са проблемима у понашању, а јуче је одржана и друга трибина под називом „Живот без насиља“ . Гошће трибине биле су Слађана Вуловић, тренер КК „Рујно“ из Чајетине и Даница Јевтић Шишовић, директорка КЦ „Златибор“ Чајетина“.
„Сам спорт којим се ми бавимо је спорт самоодбране где научимо, пре свега, контролу самих себе, а потом и осталих. Када научимо да контролишемо себе у том окружењу, онда можемо да се прилагодимо и окружењу. Ја сам се кроз једанаест година, колико Клуб постоји, сусретала са многим проблемима на које деца наилазе, како у школи тако и на улици. Настојали смо да кроз разговор покушамо да решимо неке проблеме, да им се тренер увек нађе ту да помогне, уколико не могу у својој средини да нађу некога коме би могли да се пожале, испричају свој проблем. Увек сам налазила за сходно да их посаветујем да буду она екипа која ће се држати, да увек помогну једни другима, и да се нађу једни за друге“, рекла је Слађана Вуловић.
Директорка КЦ „Златибор“ Даница Јевтић Шишовић се присутним ученицима виших разреда ОШ „Димитрије Туцовић“ из Чајетине и Златибора, обратила из угла неког ко 18 година ради у просвети, али и из угла родитеља.
„Свако дете је индивидуално, свака породица је посебна и оно што сам ја данас желела да поделим са мојим бившим ђацима и са ђацима који нису учили у нашој школи него су ту дошли са стране, јесте то да науче да поделе... Врло је тешко у њиховим годинамато поделити проблем са родитељима и то је некако нормално, иако је најбоље од свега; али, увек има по неки наставник, неки тренер, неки друг, неки пријатељ, неко ко може посаветовати. Такође сам рекла да би требало да такође покушају да погледају са друге стране тог који прави проблем . Јер, и они који праве проблеме, у ствари привлаче пажњу што је негде знак да им пажње (разумевање) фали“.
Иза свакога од нас стоји нека прича која нас наводи да будемо такви какве нас виде: жртве, насилници, можда миритељи или једни од оних скоро невидљивих. Због сваког младог бића које наилази на проблеме који им се у датом моменту чине нерешиви, управо су покренуте трибине, као и Саветовалиште за младе.
„У Саветовалиште се за ово време јавио одређен број и породица, и младих који долазе преко педагошко – психолошких служби из чајетинских школа. Имамо обавештење од чланова тих служби да има пуно случајева деце са проблемима у понашању. Покушавамо да кроз овакве начине, кроз трибине , кроз промоцију, (а ви нам пуно помажете са својим извештајима) да разбијемо предрасуде, можда стидљивост и срам, како би се обратили и родитељи и деца у Саветовалиште“, каже Весна Белчевић, руководилац Саветовалишта
Најважније је, слажу се и организатори и учесници Трибине, да деца схвате да за сваки проблем постоји решење и неко ко је спреман да помогне у његовом решавању, како би даље кроз живот ишл-и самопоузданији и срећнији.
М.Ранковић Луковић