У недељу 28. јануара одржана је Изборна скупштина Удружења пчелара „Златибор“ Чајетина. За новог председника Удружења изабрана је Маја Јаворац, а председник Скупштине Удружења остао је Милан Пантовић.
На изборној скупштини Удружења пчелара „Златибор“ Чајетина, на којој је за новог председника Удружења изабрана Маја Јаворац, били су присутни и представници пчеларских удружења Златиборског и Моравичког округа као и представници удружења из Јагодине. После рада Скупштине, др Биљана Стаменковић, магистар пољопривредних наука и докторант на Пољопривредном факултету у Новом Саду у области пчеларства, пчеларима је одржала предавање на теме болести пчела, одгајања матица и практичног пчеларства.
У претходној години на нашим просторима пчелари су имали средњи принос меда, јер је багрем био изузетно лош због цвета који је прошао у киши, каже Милан Пантовић и додаје да је за пчеларе који селе пчеле, сунцокрет дао бољи принос.
„Осим умећа и вештина одржавања и неге, пчелари увек морају бити у приправности и на болести пчела. У нашем крају, као и у целој Србији, најраспрострањенија болест пчела је вароа, то су сићушни црвено – смеђи спољни паразити медоносних пчела, као и ноземоза која је стално присутна у пчелињој заједници. То су најчешће болести, али ми у овом поднебљу, у планинским пределима, ипак имамо среће што немамо тровања као у неким нижим пределима, која су углавном последица прскања воћа и других култура“, додаје председник Скупштине пчелара Милан Пантовић.
На питање да ли међу пчеларима постоји бојазан од неповљних околности како по здравље тако и по квалитет меда приликом сељења пчела, Пантовић каже:
„Што се тиче квалитета меда, природа је то удесила да пчела сама регулише да буде квалитетан мед. Већи су проблеми у тим селидбама да не дође негде до неког тровања. Примера ради, ако прскају сунцокрет, репицу, репу и друге културе, може доћи до тровања пчелињих заједница, а то је већи проблем. У задње време све више се дешавају и крађе пчелињих друштава, али тешко је се изборити против тога“.
Пчеларима остаје само да се надају и да верују да ће све проћи добро на терену и да ће ово пролеће бити благодетно.
На овој скупштини усвојена је и Декларација о заштити пчела која подразумева јавно информисање и едукацију становништва и пољопривредних произвођача о исправној употреби пестицида , као и о значају пчела за природу и живи свет.