У библиотеци Љубиша Р. Ђенић у Чајетини одржана је промоција књиге „Папир“ Горана Петровића.
Горан Петровић један је од најзначајнијих и најчитанијих савремених српских писаца. Промоција његовог најновијег романа „Папир“ одржана је синоћ у библиотеци Љубиша Р. Ђенић у Чајетини. Прича о једном догађају у ренесансној Италији инспирисала је Петровића да приповеда „Папир“ и уобличи га у вошеслојну и духовиту метафору о сменама живота и смрти, о тајнама писања и уметничког стварања.
„Хтео сам да напишем обиман циклус романа који би загрлио свет. Овај пројекат би загрлио један период од 500 година у којем би могло да се наслутити шта смо били, шта смо сада и шта би смо могли да будемо. У књигама се говори о историји, о свему ономе о чему књижевност иначе говори 2000 година. О љубави,болу, мржњи, издаји, кукавичлуку, о лажи, и само је разлика у томе што сваки писац пише на другачији начин. Важно је рећи да свака од књига може независно да се чита, јер неки пут нам је сунце лепше ујутру, а неки пут увече“, истакао је писац, Горан Петровић.
Романи „Папир“ и „Иконостас“ су прве две приче, два велика поглавља у Роману Делти чувеног писца, чија се радња одвија од средњег века до данас. Прве белешке о овом књижевном подухвату писац је записао још пре 22 године. На књижевној вечери поред аутора, о роману су говориле Марија Вуловић и Јагода Јеремић, завичајне књижевнице.
„Након говорења о роману „Папир“ Горана Петровића у мени је доста емоција помешано. У својој личној и субјективној анализи истакла сам положај писца у савременом свету, генерално пут књижевности ту вечиту борбу непролазности књижевности. Као што се папир у роману обнавља и рециклира и од старе гардеробе и од листа папира, закључујемо да је књижевност нешто што се обнавља, и што показује колико је трајање писца важно“, каже Јагода Јеремић, професор књижевности.
Књижевник Горан Петровић добитник је награде „Београдски победник“ за најбољи роман на српском језику 2022. године, за роман „Папир“. Трећи роман из овог циклуса биће објављен кроз неколико месеци под називом „Палата на девет погледа“. Писац је духовито одредио да ће у овом пројекту сигурно написати више од 10 а мање од 100 романа.