Одржана трибина "Мој живот моје право"

Удружење грађана Иницијатива из Ужица уз подршку општине Чајетина јуче је организовало трибину „Мој живот моје право“. На трибини је било речи о предрасудама и стереотипима, дискриминацији, њеним врстама и облицима као и мехнизмима заштите од дискриминације и толеранцији.

Трибина „Мој живот моје право“ једна је од првих активности на пројекту чија је главна тема дискриминација и толеранција коју реализује Удружење грађана Иницијатива из Ужица уз подршку општине Чајетина. Чињеница је да је дискриминација веома заступљена у свим сегментима живота али није сасвим сигурно шта се све подразумева под дискриминацијом, па је на овом скупу посебна пажња посвећена управо томе.DSC_1043

„Република Србија у свом законском облику препознаје дискриминацију кроз више законодавних тела, затим прописа, правилника и стратегија, као што је Закон о забрани дискриминације и Закон о равноправности полова. Поред наше земље дискриминација је део законских оквира, међу-стратешких докумената и разних Европских конвенција. Наша држава као чланица тих тела је у обавези да спроводи и промовише дискриминацију“, рекла је Милена Вићевић, председница Удружења грађана Иницијатива из Ужица.

Гордана Савић из Ужичког центра за људска права и дискриминацију каже да су најчешће маргинализоване групе: жене, старе особе, млади, избеглице, расељена лица, особе са инвалидитетом. Групација која се налази на маргинама су и мигранти.

DSC_1041„У нашем традиционалном васпитању је уврежено то да не препознајемо одређене типове дискриминације и нетолеранцију. Просто смо у предходних 20 година и оно што смо имали почели да губимо у тој непрекидној трци за голи опстанак, па не обраћамо пажњу на потребе других људи у нашем окружењу“, додаје Савићева.

Трибину је отворила председница Савета за родну равноправност општине Чајетина Бојана Божанић. Она каже да се Савет не бави само односом мушкараца и жена, већ најпре питањима економског оснаживања жена, пре свега оних које живе на селу и омогућавања да жене на селу имају квалитетнији културни и забавни живот.

„Ми смо направили неки наш програм и заиста се трудимо да на годишњем нивоу тај програм не буде сувише велики да би могли да га остваримо. Активности спроводимо кроз организацију различитих трибина, излета али и конкретних ствари, као што су помоћ у изради бизнис планова, предлога пројеката и припреми различитих активности којима би се помогло да се жене самозапосле на селу и слично“, додаје Божанићева.DSC_1044

Савет ће овим темпом наставити да ради и у наредном периоду. Ово тело преузеће кључну улогу у праћењу поштовања принципа родне равноправности у институцијама, нарочито у циљу равномернијег учешћа жена на свим нивоима одлучивања. У наредном пероду формираће се база података о женама на селу, подржати формирање Актива жена у сеоским месним заједницама, иницирати формирање мреже савета за родну равноправност Златиборског округа, а у рад Савета месних заједница укључиће се представници Актива жена и младих.

Сарадња Удружења грађана Иницијатива из Ужица са општином Чајетина наставиће се и у наредном периоду у виду имплементације акредитованог семинара за наставнике из Чајетине, који је предвиђен за септембар.

Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs