Одржана трибина у Сирогојну, ментално здравље младих у фокусу (видео)

s

Месна заједница Сирогојно  и ОШ „Саво Јовановић“ Сирогојно организовали су предавање у сали за едукације у музеју "Старо село" Сирогојно, за родитеље и становнике златиборског села Сирогојна на тему:  „Како помоћи себи и другима у кризним ситуацијама“. Предавање је започето минутом ћутања и одавањем почасти свим жртвама трагедија.

Након трагичних догађаја који су се десили у нашој земљи, на иницијативу месне заједнице Сирогојно, организована је трибина на тему „Како помоћи себи и другима у кризним ситуацијама“.  Председник месне заједнице Раде Љубојевић, истакао је да свако од нас може направити неку промену у свом окружењу, како би пре свега правазишли ову кризну ситуацију као друштво а са друге стране, како би се превенирали нови догађаји.

„Мислим да је најважније причати о томе како контактирати, како се опходити и према деци, како се опходити и према комшији, пријатељу, супрузи и како се у породици понашати. То је нешто што смо изгледа прскочили мало и у некој трци за време и трци за матријалним средствима, заборавили смо оно најважније, а то је тај људски однос који нам фали у овом моменту“, рекао је Раде Љубојевић, председник месне заједнице Сирогојно.

У циљу пружања подршке у суочавању и превазилажењу кризних ситуација, психолози Марија Суботић и Никола Танасковић дали су смернице о томе како реаговати и како разговарати са децом о стресним догађајима како би се умањили психолошки ефекти трагедије.

„Што се тиче самог самог понашања за наредни период, битно је ограничити приступ медијима и са друге стране информисати се само од проверених извора. Затим, вратити се у дневну рутину, да проводимо време са породицом, да поставимо неке здраве навике и оно што је такође јако битно истаћи, је да свако ко има изражене емоције и да му је потребна додатна подршка препоручујем да се јави за помоћ стручњаку са којим би поразговарао о својим осећањима и о томе шта може да уради за себе“, рекао је Никола Танасковић, психолог из Центра за социјални рад Ужице.

С обзиром да је Сирогојно мала и мирна средина, директор школе истиче да деца још увек нису изложена насилним ситуацијама и оптерећена друштвеним мрежама, али и да увек постоји бојазан да се немили догађаји не прелију и на рурална подручја.

„Ситуација је нова за све нас, нико није веровао да се нешто овако може десити у нашим школама. Добијали смо неке смернице али у суштини, све се сводило на то да децу кроз разговоре охрабримо. Чињеница је да су деца била узнемирена, нарочито млађи. Сматрам да у ситуацијама где наставник није успевао да допре до детета, укључивао се психолог“, каже Зоран Митрашиновић, директор ОШ „Саво Јовановић Сирогојно“ у Сирогојну.

Едукације овог типа одржавале су се и раније али је унапређење менталног здравља и младих ових дана стављено у фокус и у наредном периоду радиће се на успостављању нових одрживих услуга за децу и младе на тему психолошке подршке.