ПЕП - Академија за авијацију у сарадњи са Иновационим бизнис центром, одржала је предавање на тему безбедног и сигурног управљања дроновима. Од 2021. законска регулатива поставила је изричите прописе о употреби дронова, па свако ко поседује, или планира да користи дрон мора имати положену обуку за управљање, али и поштовати низ прописа који се тичу употребе истих.
ПЕП - Академија за авијацију је први центар у Југоисточној Европи за обуку пилота дрона. Обука се спроводи по категоријама, па тако за категорију 1, обука траје две седмице, док обука за привредне делатности и категорије 2,3 и 4, који се користе за непривредне делатности, траје четири недеље.
„Да би постали пилот дрона, ви прво мора да сте пунолетни, да имате лекарско уверење о здравственој способности, али али у случају да имате неку возачку категорију, осим категорије А ,лекарско уверење није потребно. Постоји опција и за млађе од 18 година да заврше обуку, али наша Академија се искључиво бави обуком пунолетних лица. Да би управљали дроном потребно је да завршите обуку, добијете дозволу, да имате дрон и да га региструјете. Након завршене обуке потребно је да се придржавате свих правила које сте савладали и научили, и самим тим постајете валидан пилот дрона“, рекла је Данка Нешовић, директорка ПЕП Академије за авијацију.
Према правилнику дрон може да лети само дању и све време мора да буде у видном пољу оног ко управља, максимална дозвољена висина лета беспилотног ваздухоплова је 100м, инад тла, а за летове изнад 100м потребна је дозвола Директората цивилног ваздухопловства. Особа која има дозволу да управља дроном мора обавестити службу о месту лета, путањи лета, времену почетка и завршетка, као и о сврси лета.
„Постоје разне последице које човек може да има захваљујући нестручном управљању дроном и незнању . Постоје и казне за нарушавање јавног реда и мира, не сме се угрожавати нечија приватност, интегритет, нечија личност, јер то све подлеже одређеним санкцијама. Ми имамо казну затвора за угрожавање јавног реда и мира од 30 до 60 дана. Како би нешто исправно радили потребно је да се унапред познате са регулативом која то регулише, јер незнање не смањује одговорност, и самим тим сматрам да је право време да људи добију кључне и битне информације како да безбедно и сигурно управљају дроном“, објашњава директорка ПЕП Академије за авијацију, Данка Нешовић.
Око 95% свих дронова регистрованих у Србији се користи за снимање. Најчешће се снимају филмови, спотови, рекламе, догађаји, а користе се и у привреди за термално снимање, инспекцију цевовода и далековода, снимање услова ради примене агротехничких мера, геодетска снимања и слично.