Синоћ је у СБ Чигота одржано књижевно вече под називом „Ја сам српски сатиричар 2015.“. Учествовали су Раде Јовановић, афористичар и Владимир Путник, новинар и редитељ. Вече, које су организовали Библиотека СБ „Чигота“, Библиотека „Љубиша Р. Ђенић“ Чајетина и Забавно-хумористичка редакција Радио Београда, употпуњено је кабаретским сонговима Зорана Симјановића.
Сатира је књижевни облик у којем се критички исмева појединац, група, држава или власт и користи се као својеврсно средство политичке борбе. У Србији је одвајкада имала плодно тло за развој, сложили су се гости синоћне хумористичко - сатиричне вечери. И даље се у овој земљи препознају Домановићеве „вође“ и Нушићеви „народни посланици“. „У ситуацији у којој се данас налазимо један афоризам описује целу нашу судбину“, рекао је Раде Јовановић, афористичар из Ужица. „Афоризам гласи: Добар политичар не лаже, не краде и не живи у Србији. Ко има срећу да живи у таквој Србији, он је за сатиру рођен и такав ће и умрети“.
Један од родоначелника српске сатире је Милован Витезовић. О њему је новинар Владимир Путник рекао да је као млади писац, сведок историјских дешавања 1968. године оштро и огорчено својим сатиричним почетцима критиковао друштво и власт. Витезовић је аутор неколико антологијских афоризама: „Они који су нас довели довде, одвешће нас још даље“, „Кад Србину буде добро биће то крај историје“. Путник је представио и следеће сатиричаре: Растка Закића, који је због свог рада забрањиван, позиван на информативне разговоре, а поједине књиге су му спаљене, Александра Баљака, Радивоја Лала Бојичића, Душка Петровића, Александра Чотрића, Дејана Патаковића...
О писању сатиричних текстова ма у којој то форми било и последицама таквих писања, Раде Јовановић је рекао, да иако је све свима у брк рекао, није се померио ни за милиметар, као ни ситуација у друштву. Илустровано његовим афоризмом то изгледа овако: „Ако хоћете од два зла мање, дајте Србима да први бирају“.