Проценат грађана Србије који су вакцинисани против сезонских болести и респираторних инфекција низак је и ове године, речено је на регионалном округлом столу “Ко рано рани” у Београду.
Учесници скупа у организацији Форума пацијената Србије и Респираторног едукативног центра оценили су да су најважнији разлози ниске стопе вакцинације у региону неповерење у државу и у здравствени систем.
Директор Института за јавно здравље Војводина Владимир Петровић оценио је да је у Србији око два милиона грађана старијих од 65 година и оних са хроничним здравственим проблемима, којима је вакцина неопходна како би се избегле компликације због већ ослабљеног имунитета.
– “Мислим да је вакцина тековина цивилиазције и не знам зашто људи имају отпор. Против грипа би требало сви да се вакцинишемо, поготово они који имају неке здравствене проблеме”, изјавила је потпредседница Форума пацијената Србије Оља Ћоровић.
Епидемиолог Института за јавно здравље “Др Милан Јовановић Батут” Владан Шапоњић рекао је да проблем представља и пример који дају здравствени радници, јер је у већини медицинских установа вакцинисано око 20 одсто радника.
– “Вакцина има довољно за све и оне су бесплатне, односно покривене здравственим осигурањем”, казао је Шапоњић.
Хрватски педијатријски инфектолог Горан Тешовић изјавио је да је и у тој земљи број одраслих вакцинисаних против сезонског грипа традиционално низак и износи око 17 одсто становништва док је инфектолог из Словеније Марко Покорн рекао је да је сваке године здравствени систем те земље преоптерећен пацијентима са респираторним инфекцијама, и да су то претежно деца и старији од 65 година.