У петак, 30. октобра, од 17 часова одржаће се онлајн панел дебата „Људска безбедност у време ванредног стања, због пандемије корона вирусом“.
Панел дебата ће се емитовати уживо на платформи Зоом и можете је пратити путем линка:
Заинтересовани се могу регистровати слањем имејла на office@fosdi.org.rs како би и сами учествовали у дебати својим коментарима и постављали питања учесницима.
Теме су: Да ли живимо "нову нормалност" или је корона последње упозорење? Шта све треба мењати у безбедносним политикама и агенди „Жене, мир, безбедност“? Како су медији извештавали у време ванредног стања?Како би требало да изгледа реакција грађана у следећој фази пандемије, а како власти? ( само неке од тема о којима ће се разговарати на панелу).
Панелисти су:
* Јелена Раковић Радивојевић, градоначелница Ужица
* Гордана Савић, представница Ужичког центра за људска права и демократију
* Јелена Караклајић, чланица ФБ групе Ужичанке
Модератор панела: Ненад Ковачевић, новинар из Ужица.
Програм реализује београдски Фонд социјалне и демократске иницијативе - ФОСДИ, у сарадњи са РРА Златибор. Уводну реч даће Наташа Милојевић, политиколошкиња и председница ФОСДИ-ја.
Скуп у Ужицу биће један у низу панел дискусија у Србији, у оквиру пројекта који је посвећен људској и личној безбедности у време ванредног стања и пандемије изазване вирусом ковид 19, са освртом на институционалним одговорима на овај специфичан изазов, претњу по људско здравље и безбедност каква није забележена у 21. веку. Посебна пажња је посвећена активностима и последицама на локалном нивоу,серијом разговора. У општинама и градовима у Србији реакција на инфекцију је била различита, кризни штабови су поступали у складу са инструкцијама, има бројних примера добре сарадње, организоване реакције и институција и грађана, али има и негативних примера, који нас упућују на дебату о искуствима и проблемима и како их избећи у следећем таласу пандемије. Прва таква дебата је одржана у Суботици, а након Ужица, уследиће у Крагујевцу. Завршна конференција биће у Београду и на њој ће се сумирати искуства, понудити препоруке и решења и приказати документарни филм на ТВ станицама и онлајн платформама. Пројекат се реализује уз подршку Министарства одбране Републике Србије и Одељења јавне дипломатије НАТО-а.