Прошлог петка 31. јануара у свету је обележен Дан борбе против дуванског дима. Овај дан посвећен је првенствено пасивном пушењу које представља принудно удисање дуванског дима, за разлику од активног пушења које је самовољно, јер је дим једнако штетан по пасивне као и по активне пушаче.
И aкo легално прихваћен у готово свим државама света дуван спада у један од највећих отрова који човек свесно уноси у свој организам притом угрожавајући како своје здравље, тако и здравље људи око себе. Број пушача у Србији последњих десет година смањен је за 7%, али подаци показују да свако друго домаћинство има најмање једног члана – пушача. У Србији дневно за цигарете људи потроше 4,1 милион евра.
Ових дана доста се полаже на борбу против дуванског дима па је он и у чајетинском Дому здравља обележен низом активности. У холу су поствљени рекламни панои како би грађане информисали и пробудили свест о штетности дуванског дима. Осим тога, патронажне сестре анкетирале су пацијенте који су били заинтересовани да сазнају колико су никотински зависни.
Кампање против пушења почеле су да се спроводе од 1920. године што је утицало на смањење броја пушача али не довољно да би се смањиле штетне последице ове лоше навике.
“Пушење изазива рак плућа, гласних жица, једњака, желуца. Изазива срчани и мождани удар, болести крвних судова, нарушава изглед и здравље зуба, коже, косе, ноктију и друго. Ефекти пасивног пушења на децу могу бити много озбиљнији, јер су њихова тела још у развоју. Деца не могу да контролишу да ли су или не изложена пасивном пушењу, тако да одрасли морају да их заштите.
Деца пушача, у 90% случајева оболевају од астме а имају и велике шансе да када одрасту, ову лошу навику наследе од својих родитеља“, рекла је др Гордана Бојовић, специјалиста опште медицине Дома здравља Чајетина.
Мотиви за одвикавање од пушења су различити. На првом месту је здравље, други и најчешћи мотив је новац, односно све виша цена цигарета а код жена здраво потомство.
Најтеже је одредити методе одвикавања. Постоје различите методе: од никотинских жвака, електронских цигарета па до различитих фармаколошких средстава и наравно јаке воље.
Захваљујући примени Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму, велики проценат становника који су због ограничења могућности пушења на радним и јавним местима, смањили број цигарета или потпуно престали да пуше.
Докторка Бојовић истиче да уколико буде било заинтересованих који су вољни да се реше ове лоше навике, Дом здравља Чајетина отвориће Саветовалиште за одвикавање од пушења и на тај начин дати свој допринос у остваривању овог веома важног циља.